4 Նոյեմբեր 2016 - 12:50 AMT
Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը խստիվ քննադատել է երկրի իշխանություններին քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավորների զանգվածային ձերբակալության համար:
«Թուրքիայում հիմա 1915-ի ապրիլի 24-ն է: Մեր երիտասարդությունը թույլ չի տա, որ բռնկվի ֆաշիզմի կրակը: Մենք չենք խոնարհի գլուխներս` ոչ բանտում, ոչ էլ դրսում»,-գրել է Փայլանը Twitter-ի իր էջում, հայտնում է «Sputnik-Արմենիան»:
Նոյեմբերի լույս 4 գիշերը Թուրքիայում ձերբակալվել է քրդամետ կուսակցության 16 անդամ, այդ թվում կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշն ու Ֆիգեն Յուկսեդաղը: Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել միաժամանակ Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում, մասնավորապես, Անկարայում, Դիարբեքիրում, Մարդինում: Ավելի ուշ պատգամավորներից մեկն ազատ արձակվեց:
Նախկինում Թուրքիայի իշխանությունները բազմիցս են մեղադրել Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությանը Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ կապեր ունենալու մեջ:

Депутат турецкого парламента Каро Пайлан выступил с резкой критикой властей страны в связи с массовыми задержаниями депутатов прокурдской Партии демократии народов.
«Мы живем в 1915 году, 24-го апреля. Наша молодежь не даст зажечь пламя фашизма. Мы не склоним голову — ни в тюрьме, ни вне ее стен», — написал Пайлан на своей странице в Twitter, передает Sputnik-Армения.
Всего задержано 16 депутатов турецкого парламента от этой партии, в том числе ее сопредседатели Селахаттин Демирташ и Фиген Юкседаг, а также вице-спикер парламента Турции Первин Булдан. Задержания проводятся в нескольких городах Турции, в том числе в Анкаре, Диярбекире и Мардине на востоке страны.
Ранее турецкие власти неоднократно обвиняли Партию демократии народов в связях с радикальной Рабочей партией Курдистана.
Читайте также:Штайнмайер вызвал на ковер поверенного в делах Турции в связи с задержанием прокурдских депутатов