5 Նոյեմբեր 2016 - 07:50 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները Մոսուլում պատանդ են վերցրել 1600 խաղաղ բնակչի` օդային գրոհների ժամանակ նրանց որպես կենդանի վահան օգտագործելու նպատակով: Այդ մասին ասել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության մամուլի քարտուղար Ռավին Շամդասանին:
Ըստ կազմակերպության տեղեկատվության, ջիհադականները 400 կին են գերեվարել քրդերի, եզդիների ու շիա մահմեդականների համայնքներից: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, պատանդներին բեռնատարներով բերում են մոտակա շրջաններից: Ծայրահեղականները հրամայում են տեղաբնակներին իրերով դուրս գալ տներից` հաշվեհարդարի սպառնալիքով, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
ՄԱԿ-ում նաև տեղեկատվություն կա, որ նոյեմբերի 2-ին ԻՊ-ն 180 նախկին պետծառայող է մահապատժի ենթարկել Մոսուլի արվարձանում: Այժմ կազմակերպությունը ստուգում է բուն քաղաքում մոտ 200 մարդու սպանության իսկությունը:
Իրաքյան բանակը գրոհում է ահաբեկիչների դիրքերը Մոսուլում: Վերջին տվյալների համաձայն, նրանց հաջողվել է դուրս մղել գրոհայիններին քաղաքի 6 շրջանից, ահաբեկիչները լուրջ կորուստներ են կրում:
2014-ից ԻՊ հսկողության տակ գտնվող Մոսուլի գրոհը մեկնարկել է 2016-ի հոկտեմբերի 16-ին: Մարտական գործողություններին մասնակցում են Իրաքի կառավարական զոքերը, քուրդ զինվորները «փեշմերգա» խմբավորումներից, ինչպես նաև շիա և սուննի կամավորականները` ԱՄՆ ավիացիայի աջակցությամբ:

Боевики из террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) взяли в заложники 1600 мирных жителей, которых используют в качестве живого щита во время воздушных атак на Мосул. Об этом сообщила пресс-секретарь Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Равина Шамдасани.
Согласно информации организации, джихадисты захватили в плен 400 женщин из общин курдов, езидов и мусульман-шиитов. По данным ООН, заложников привозят на грузовиках из окрестных районов. Экстремисты приказывают местным жителям выходить из домов с вещами, угрожая расправой тем, кто не подчинится, передает Deutsche Welle.
В ООН также поступила информация, что 2 ноября ИГ казнило 180 бывших государственных служащих в восточном пригороде Мосула. В настоящий момент в организации проверяют информацию о возможном убийстве в самом городе около 200 человек.
4 ноября солдаты иракской армии продолжили наступление на позиции террористов на востоке Мосула. Согласно последним данным, им удалось отбить у боевиков шесть районов города, террористы несут серьезные потери.
Наступление на иракский город, занятый ИГ в 2014 году, началось 17 октября 2016 года. В операции участвуют иракские правительственные войска, курдские солдаты из формирования пешмерга, а также суннитское и шиитское ополчение при поддержке авиации США.