ՌԴ համակարգչային համակարգերի անվտանգությունն ապահովվում է ընթացիկ սպառնալիքներին արձագանքելու մակարդակով: Այդպես է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, որ ԱՄՆ ռազմական հաքերները կոտրել են ռուսական համակարգերը, այդ թվում Կրեմլում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կիբերանվտանգության և տեղեկատվական անվտանգության ապահովման միջոցները ձեռնարկվում են այն մակարդակով, որը համապատասխանում է ընթացիկ պահին, ինչպես նաև պաշտոնական մակարդակով մեր հասցեին հնչեցվող սպառնալիքներին այլ պետությունների ներկայացուցիչների կողմից»,-հայտարարել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ ամերիկյան NBC-ին հետախուզության բարձրաստիճան աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ ԱՄՆ ռազմական հաքերները թափանցել են ՌԴ համակարգչային համակարգեր, որոնք պատասխանատու են էներգամատակարարման կառավարման համար, այդ թվում Կրեմլի ցանցում: Ըստ հեռուստաընկերության, հաքերներն այնպես են արել, որ ռուսական ցանցերը խոցելի են դարձել ԱՄՆ համար:
ԱՄՆ ներկայացուցիչները բազմիցս են մեղադրել Ռուսաստանին, որ որոշ հաքերներ, որոնք աշխատում են ՌԴ կառավարության վրա, իբր գրոհում են ԱՄՆ գերատեսչությունների կամ նախագահության թեկնածուների նախընտրական շտաբերի տեղեկատվական համակարգերը, ինչպես նաև խոստացել են համարժեք պատասխան տալ: Մոսկվան անհիմն է համարում նման մեղադրանքները, որոնք հիմնավորված չեն փաստերով:

5 Ноябрь 2016 - 10:17 AMT
Безопасность компьютерных систем в РФ обеспечивается на уровне, отвечающем текущим угрозам. Так пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал сообщения в СМИ о том, что российские системы, в том числе в Кремле, были взломаны военными хакерами США, передает ТАСС.
«Меры для обеспечения кибербезопасности и информационной безопасности принимаются на уровне, соответствующем текущему моменту, а также угрозам, озвучиваемым в наш адрес на официальном уровне представителями других государств», – заявил Песков.
Ранее американская телекомпания NBC со ссылкой на высокопоставленные источники в разведсообществе сообщила, что военные хакеры США проникли в компьютерные сети, отвечающие за управление системой энергоснабжения в России, в телекоммуникационные системы, а также в сети Кремля. По версии телекомпании, хакеры сделали так, что российские сети стали уязвимыми для кибератак со стороны США.
Американские представители неоднократно обвиняли Россию в том, что некие хакеры, работающие на российское правительство, якобы совершают атаки на информационные системы ведомств США или предвыборных штабов кандидатов в президенты, а также обещали дать симметричный ответ. Москва считает подобные обвинения, не подтвержденные фактами, голословными и не заслуживающими внимания.