7 Նոյեմբեր 2016 - 06:51 AMT
Իրաքյան Քրդստանի ինքնավար շրջանի կառավարության միջազգային կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Ֆալլահ Բաքիրը հայտարարել է, որ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովի հետ հանդիպմանը խնդրել է ռազմական և հումանիտար օգնություն ցուցաբերել:
Բոգդանովի խորհրդակցությունները Բաքիրի հետ տեղի են ունեցել նոյեմբերի 1-ին: Ինչպես հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, կողմերը կարծիքներ են փոխանակել իրաքյան խնդիրների շուրջ, քննարկել են պայքարը հակաահաբեկչական սպառնալիքի դեմ Մոսուլում, ինչպես նաև Իրաքյան Քրդստանում իրավիճակի զարգացման շուրջ:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Բաքիրը ռազմական օգնություն է խնդրել Ռուսաստանից, նա ասել է. «Այո, մենք նման աջակցություն ենք խնդրել, քանի որ այժմ հակազդեցությունն ահաբեկչությանը կրիտիկական կարևորություն է ստացել», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք խնդրել ենք աջակցել քրդական «փեշմերգա» ջոկատներին…Մենք նաև հումանիտար աջակցություն ենք խնդրել Քրդստան այլ շրջաններից եկած փախստականների համար»,-ասել է Բաքիրը:
«Մոսկվան հայտարարել է, որ կուսումնասիրի խնդրանքները և կաշխատի օգնել»,-ասել է նա:
Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները Մոսուլում պատանդ են վերցրել 1600 խաղաղ բնակչի` օդային գրոհների ժամանակ նրանց որպես կենդանի վահան օգտագործելու նպատակով: Այդ մասին ասել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության մամուլի քարտուղար Ռավին Շամդասանին: Իրաքյան բանակը գրոհում է ահաբեկիչների դիրքերը Մոսուլում: Վերջին տվյալների համաձայն, նրանց հաջողվել է դուրս մղել գրոհայիններին քաղաքի 6 շրջանից, ահաբեկիչները լուրջ կորուստներ են կրում:
2014-ից ԻՊ հսկողության տակ գտնվող Մոսուլի գրոհը մեկնարկել է 2016-ի հոկտեմբերի 16-ին: Մարտական գործողություններին մասնակցում են Իրաքի կառավարական զոքերը, քուրդ զինվորները «փեշմերգա» խմբավորումներից, ինչպես նաև շիա և սուննի կամավորականները` ԱՄՆ ավիացիայի աջակցությամբ:

7 Ноябрь 2016 - 07:02 AMT
Глава департамента международных связей правительства Курдского автономного района Ирака Фалах Бакир рассказал, что на встрече с замглавы МИД России Михаилом Богдановым выступил с просьбой оказать военную и гуманитарную помощь.
Консультации Богданова с Бакиром состоялись 1 ноября. Как сообщала пресс-служба российского МИД, стороны обменялись мнениями по всему спектру иракской проблематики, обсудили борьбу с антитеррористической угрозой в свете начатой операции по ликвидации оплота террористов «Исламского государства» (ИГ) в Мосуле, а также развитие ситуации в Иракском Курдистане.
Отвечая нга вопрос, не просил ли Бакир у российской стороны военной помощи, он ответил: «Да, мы запросили такого рода поддержку, поскольку сейчас вопрос противодействия терроризму является критически важным».
«Мы считаем, что мировому сообществу, и прежде всего нашим союзникам, одним из которых является Россия, необходимо оказать нам разностороннюю поддержку», — заявил Бакир, передает РИА Новости.
«Для нас данный визит стал прекрасной возможностью прояснить позицию России по большому спектру вопросов. Кроме того, мы выступили с просьбой оказать поддержку силам пешмерга… Мы запросили гуманитарную помощь для оказания поддержки беженцам, которые пришли в Иракский Курдистан из других районов страны, а также из Сирии», — добавил Бакир.
По его словам, российская сторона поддержала важность развития двусторонних связей, а также борьбы, которую ведет пешмерга против террористов.
«В этой связи (в Москве) заявили, что изучат наши запросы и постараются помочь», — добавил он.
Правительственная армия Ирака совместно с отрядами самообороны иракских курдов и при поддержке возглавляемой США коалиции с 17 октября проводят операцию по освобождению Мосула от боевиков ИГ, контролирующих его с 2014 года.