ՌԴ «Ռոսպոտրեբնադզորը» 6 շարժական լաբորատորիա է փոխանցել Հայաստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի առողջապահության նախարարություններին` ԱՊՀ երկրներում վարակների բռնկմանը հակազդեցության շրջանակում:
Ծրագիրը հաստատվել է ՌԴ կառավարության կողմից և նախատեսված է 2015-2016թթ. համար, այն ուղղված է վտանգավոր վարակիչ հիվանդությունների բռնկումների հայտնաբերմանն ու տարածման կասեցմանը:
Ընդհանուր առմամբ ծրագրի մեկնարկից ի վեր «Ռոսպոտրեբնադզորը» 10 շարժական լաբորատորիա է փոխանցել ԱՊՀ երկրներին:
Հայաստանին, Ղրղզստանին և Տաջիկստանին փոխանցված լաբորատորիաները նախատեսված են էքսպրես-ախտորոշման համար և մշակվել են Ռուսաստանում, ասվում է ՌԴ առողջապահության նախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Լաբորատորիաները հագեցած են կենսապահովման ինքնավար համակարգերով, ունեն կենսաբանական անվտանգության բարձր մակարդակ և օգտագործվում են վարակիչ հիվանդությունների հարուցիչների հայտնաբերման համար:

7 Ноябрь 2016 - 07:20 AMT
Роспотребнадзор передал шесть мобильных лабораторий министерствам здравоохранения Армении, Киргизии и Таджикистана в рамках содействия странам СНГ в противодействии вспышкам инфекций.
Роспотребнадзор оказывает материально-техническую и методическую помощь странам СНГ, укрепляя возможности служб здравоохранения по выявлению и предотвращению распространения вспышек опасных инфекционных болезней. Эта программа была утверждена распоряжением правительства РФ на 2015-2016 годы.
Всего за время действия программы содействия странам СНГ Роспотребнадзор передал 10 мобильных лабораторий. Четыре лаборатории были переданы в Белоруссию и Казахстан в 2015 году.
ЙБыли переданы в дар Армении, Киргизии и Таджикистану мобильные лаборатории экспресс-диагностики, разработанные РосНИПЧИ «Микроб» Роспотребнадзора», — говорится в сообщении Минздрава России, передает РИА Новости.
Мобильные лаборатории оснащены автономными системами жизнеобеспечения, имеют высокий уровень биологической безопасности и используются для индикации возбудителей инфекционных болезней методами ускоренной и экспресс-диагностики.