7 Նոյեմբեր 2016 - 09:08 AMT
ՆԱՏՕ-ն կբարձրացնի իր հարյուր հազարավոր զինվորականների մարտունակությունը ՌԴ հետ հարաբերություններում աճող լարվածության պատճառով: Այդ մասին հայտնել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը: Այդ խմբավորման հստակ քանակը նա չի նշել, սակայն հայտարարել է, որ դա կլինի դաշինքի ամենազգալի հզորացումը սառը պատերազմի ավարտից ի վեր և դա քննարկվել է մեկ ամիս առաջ, հայտնում է «Վեդոմոստին» The Times-ի վրա հղումով:
ՆԱՏՕ-ում Մեծ Բրիտանիայի նախկին մշտական ներկայացուցիչ Ադամ Թոմփսոնը կարծիք է հայտնել, որ առաջիկա 2 ամսում ծառայության խստացված ռեժիմի կարող է անցնել մինչև 300.000 մարդ: Այժմ այդ քանակի խմբավորումը կարող է գործի դրվել 180 օրում: Դա կլինեն «երկրորդ շարասյան» ուժեր, որոնք հարկ եղած դեպքում կսատարեն մոտ 5000 անդամ ունեցող արագ արձագանքման ուժերին, որոնք կարող են մարտական գործողությունների գոտի ուղարկվել օրերի ընթացքում:
ՆԱՏՕ-ի երկրները նաև պայմանավորվել են արագ արձագանքման ուժերի թվաքանակը հասցնել 40.000-ի: «Վերջին շրջանում մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանն ակտիվանում է շատ ուղղություններով: Մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանն ավելացնում է իր ռազմական հզորությունը, 2000 թ. համեմատ եռապատկել է ռազմական ծախսերը իրական թվերով, նոր ռազմական հնարավորություններ է ստեղծել և զորքեր է կիրառել հարևանների դեմ»,-ասել է Ստոլտենբերգը:
Ըստ նրա, բոլորն են տեսել, որ ՌԴ-ն քարոզչություն է անում ՆԱՏՕ-ի երկրներում, և ՆԱՏՕ-ն պետք է պատասխանի: «Մենք պատասխանում ենք մեր պաշտպանության հավաքական ուժերի ամենազգալի հզորացմամբ սառը պատերազմից ի վեր»,-ասել է նա:
Ստոլտենբերգը հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն ու ՌԴ-ն առաջիկա շաբաթներին կարող են հանդիպում անցկացնել «Ռուսաստանի խորհուրդ-ՆԱՏՕ» ձևաչափով, 2016-ին սա կլինի արդեն երրորդ հանդիպումը:
Հուլիսին ՆԱՏՕ-ն հավանություն տվեց իր արագ արձագանքման ուժերի տեղակայմանը Լեհաստանում և Բալթիայի երկրներում` 4 գումարտակ 1000-ական զինծառայողով: Հոկտեմբերի վերջում Ստոլտենբերգը զեկուցեց, որ դաշինքը 8 նոր կենտրոնակայան է բացել Արևելյան Եվրոպայում, իսկ անդամ երկրների ռազմական ծախսերը վերջին տարիներին առաջին անգամ աճել են:

7 Ноябрь 2016 - 07:59 AMT
НАТО приведет в состояние повышенной боеготовности сотни тысяч военнослужащих на фоне растущей напряженности в отношениях с Россией. Об этом сообщил генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг. Точную численность этой группировки он не назвал, но заявил, что это будет самое значительное усиление обороны альянса с окончания холодной войны и оно обсуждалось месяц назад, пишет «Ведомости» со ссылкой на The Times.
Бывший постпред Великобритании в НАТО сэр Адам Томсон высказал мнение, что на усиленный режим несения службы могут перевести до 300.000 человек в течение ближайших двух месяцев. Сейчас группировку такой численности можно развернуть в течение 180 дней. Это будут силы «второго эшелона», которые должны подключаться вслед за нынешней наземной группировкой быстрого реагирования численностью 5000 человек, а она может быть направлена в зоны боевых действий в течение дней.
Страны НАТО также договорились увеличить группировку быстрого реагирования до 40.000 человек. Сэр Адам напомнил, что эти договоренности были достигнуты в феврале 2016 года, и добавил, что допускает, что не все понимают, как это будет сложно и дорого.
«В последнее время мы наблюдали, что Россия значительно активизировалась по многим направлениям. Мы увидели, как Россия стала более напористой, значительно укрепляла свою военную мощь, утроила военные затраты с 2000 г. в реальных цифрах, создала новые военные возможности и применила свои войска против соседей», – заявил Столтенберг.
Также, по его словам, все видели, что Россия использует пропаганду среди стран НАТО. НАТО должно отвечать именно по этим причинам. «Мы отвечаем самым значительным усилением наших коллективных сил обороны с окончания холодной войны»,- отметил он.
Столтенберг добавил, что НАТО и Россия могут провести в ближайшие недели встречу в формате «Совет Россия – НАТО», в 2016 году она будет третьей.
Июльский саммит НАТО одобрил решение о размещении сил быстрого развертывания (четыре батальона по 1000 человек) в Польше и странах Балтии. В конце октября Столтенберг отчитывался, что альянс открыл 8 новых штабов в Восточной Европе, силы быстрого реагирования были увеличены втрое, а военные расходы стран – членов организации впервые за много лет возросли, а в этом году вырастут еще больше.