7 Նոյեմբեր 2016 - 10:21 AMT
Քրդական «փեշմերգա» կազմավորումները մտել են «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից վերահսկվող իրաքյան Բաաշիկա քաղաքը, հայտնում է Rudaw-ը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ նոյեմբերի 7-ի առավոտյան «փեշմերգա» ուժերը սկսել են գրոհել Բաաշիկան, որը գտնվում է Մոսուլից 13 կմ հեռավորության վրա դեպի հյուսիս-արևելք:
Ըստ գործակալության, ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի ինքնաթիռները նոյեմբերի 6-ից ավիահարվածներ են հասցնում ԻՊ դիրքերին քաղաքում: Քրդերը շուրջ երկու շաբաթ պաշարել էին քաղաքը:
«Փեշմերգա» ուժերի հրամանատար Սիհադ Բարզանիի խոսքով, քաղաքում հրետակոծվում են ԻՊ դիրքերը: Գրոհի արդյունքում առնվազն 11 ահաբեկիչ է սպանվել, 2-ը գերեվարվել է: Բացի այդ, 5 մահապարտ ահաբեկիչ ակտիվացրել է պայթուցիկները «փեշմերգա» ուժերի դիրքերի հարևանությամբ: Քրդական կազմավորումների անդամների թվում տուժածների մասին տեղեկություններ չկան:
Կոալիցիայի ինքնաթիռներն աջակցում են քրդերին օդից: Քուրդ կազմավորումների ներկայացուցիչները կարծում են, որ քաղաքում 40-50 գրոհային է մնացել: Նրանք ակնկալում են, որ քաղաքի ազատագրման գործողությունը կավարտվի մինչև օրվա վերջը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները, որոնք նահանջում են Մոսուլի հարավային շրջաններից, 19 նավթահոր են հրկիզել:
Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինները Մոսուլում պատանդ են վերցրել 1600 խաղաղ բնակչի` օդային գրոհների ժամանակ նրանց որպես կենդանի վահան օգտագործելու նպատակով: Այդ մասին ասել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության մամուլի քարտուղար Ռավին Շամդասանին: Իրաքյան բանակը գրոհում է ահաբեկիչների դիրքերը Մոսուլում: Վերջին տվյալների համաձայն, նրանց հաջողվել է դուրս մղել գրոհայիններին քաղաքի 6 շրջանից, ահաբեկիչները լուրջ կորուստներ են կրում:

Курдские формирования пешмерга вошли в занятый боевиками террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) иракский город Баашика, пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Rudaw.
Ранее стало известно, что силы пешмерга начали наступление на город Баашика, который находится в 13 километрах к северо-востоку от города Мосул.
По данным агентства, самолеты возглавляемой США коалиции в рамках подготовки к наступлению нанесли авиаудары по позициям ИГ в городе 6 ноября. Баашика находился под осадой курдских сил пешмерга на протяжении двух недель.
По словам командира сил пешмерга Сихада Барзани, в городе проводится артиллерийский обстрел позиций ИГ. В ходе наступления ликвидированы по меньшей мере 11 боевиков ИГ, еще двое взяты в плен. Кроме того, 5 террористов-смертников активировали взрывные устройства рядом с позициями сил пешмерга. О пострадавших среди членов курдских формирований не сообщается.
Самолеты коалиции обеспечивают поддержку сил пешмерга с воздуха. Представители курдских формирований полагают, что в городе по-прежнему остается от 40 до 50 боевиков ИГ. Они также ожидают, что операция по освобождению города завершится в течение дня.
По данным Международной организации по миграции, свыше 16.5 тысячи человек были вынуждены покинуть свои дома за последние две недели операции.