Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հրաժարական է տվել Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նահանգապետի պաշտոնից: «Ես որոշել եմ հրաժարական տալ և պայքարի նոր փուլ սկսել»,-ասել է նա ճեպազրույցում: «Ես հոգնել եմ, ինձ այսքան դեռ ոչ ոք չէր խաբել, առավել ևս այսքան ցինիկաբար»,-ասել է նա` հասկացնելով, որ մտադիր չէ հեռանալ երկրի քաղաքական դաշտից:
Հրաժարականը նա հիմնականում պատճառաբանել է նախանշված նպատակներին հասնելու անհնարինությամբ Ուկրաինայում տիրող տոտալ կոռուպցիայի պատճառով:
«Օդեսան միայն այն ժամանակ կսկսի զարգանալ, երբ մենք ձերբազատվենք կոռուպցիայից»,-ասել է նա: Ընդ որում, ըստ նրա «կոռուպցիայի հենասյուներն են» Ուկրաինայի ՆԳՆ ղեկավար Արսեն Ավակովը և պետական ֆիսկալ ծառայության պետ Ռոման Նասիրովը:
Ավելի վաղ պաշտոնանկության մասին էր հայտարարել Սահակաշվիլիի թիմի անդամ` Օդեսայի շրջանի ոստիկանության պետ Գեորգի Լորդկիպանիձեն:
Սահակաշվիլին Վրաստանի նախագահ էր 2004թ. հունվարից մինչև 2007թ. և 2008-ի հունվարից մինչև 2013-ի նոյեմբեր: Նա հեռացավ երկրից իր լիազորությունների սպառվելուց մի քանի օր առաջ և բնակվում էր ԱՄՆ-ում, հետո` Ուկրաինայում: 2015-ի մայիսին Սահակաշվիլին Ուկրաինայի քաղաքացիություն ստացավ և նշանակվեց Օդեսայի շրջանի նահանգապետ:

7 Ноябрь 2016 - 11:14 AMT
«Я устал, меня так много еще никто не обманывал, тем более так цинично», – отметил он, дав понять, что не собирается уходить из политической жизни страны.
Отставку он пояснил, главным образом, невозможностью достичь поставленных целей на своем посту из-за тотальной коррупции как в регионе, так и в рядах центральной власти Украины.
«Одесса будет развиваться только после того, как мы избавимся от коррупционеров", – подчеркнул он. При этом «столпами коррупции» он считает главу МВД Украины Арсена Авакова и главу Госфискальной службы Романа Насирова.
Ранее о своей отставке заявил член команды Саакашвили – начальник полиции Одесской области Георгий Лорткипанидзе.
Саакашвили был президентом Грузии с января 2004 года по ноябрь 2007 года и с января 2008 года по ноябрь 2013 года. Он покинул страну за несколько дней до истечения срока своих полномочий и после отъезда проживал в США и на Украине. В мае 2015 года Саакашвили получил украинское гражданство и был назначен губернатором Одесской области.