7 Նոյեմբեր 2016 - 13:05 AMT
Թեհրանը կշարունակի ռազմական, քաղաքական և տնտեսական աջակցությունը Դամասկոսին մինչ ահաբեկչության լիակատար ջախջախումը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանին:
Լարիջանին նման հայտարարություն է արել Սիրիայի ԱԳ առաջին փոխնախարար Ֆեյսալ Միկդադի հետ հանդիպմանը Թեհրանում: «Լարիջանին հաստատել է, որ Իրանի ղեկավարությունը կշարունակի աջակցել Սիրիային բոլոր միջոցներով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահհիանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Սիրիայում չկան իրանական կանոնավոր ստորաբաժանումներ կամ հատուկ նշանակության ուժեր, իսկ խոսքը բացառապես ռազմական խորհրդականների մասին է, որոնք մասնագիտանում են ահաբեկչության դեմ պայքարում: Նա նշել է, որ Սիրիայում իշխող ռեժիմի կողմից պայքարում են բացառապես սիրիական բանակն ու տեղի կամավորականները:
Դամասկոսում բազմիցս են նշել, որ Իրանի աջակցությունը, ՌԴ հետ հավասար, օգնել է սիրիական բանակին զգալի հաջողությունների հասնել ահաբեկչության դեմ պայքարում: Մասնավորապես, ինչպես սեպտեմբերին հայտարարել էր Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմը, ՄԱԿ-ում Մոսկվայի և Թեհրանի աջակցությունը, ինչպես նաև Լիբանանի ժողովրդական դիմադրության ուժերի օգնությունը, «ամրապնդել են սիրիացիների տոկունությունն ու թեթևացրել են նրանց տառապանքները»:

Тегеран продолжит оказывать Дамаску всю необходимую военную, политическую и экономическую поддержку до окончательной победы над терроризмом. Об этом, заявил председатель парламента Ирана Али Лариджани.
Такое заявление Лариджани сделал в ходе встречи с первым замглавы МИД Сирии Фейсалом Микдадом в Тегеране. «Лариджани подтвердил, что иранское руководство продолжит предоставлять Сирии политическую, экономическую и военную помощь до полного разгрома терроризма», — указывается в сообщении, передает РИА Новости.
Замглавы МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян ранее заявлял, что в Сирии нет иранских регулярных подразделений или сил специального назначения, а речь идет исключительно о военных советниках, которые специализируются по борьбе с терроризмом. Он отметил, что на стороне правящего режима в Сирии воюет исключительно сирийская армия и местные ополченцы.
В Дамаске неоднократно отмечали, что поддержка Ирана, наравне с РФ, помогла сирийской армии добиться значительных успехов в борьбе с терроризмом. В частности, как заявил в сентябре глава МИД САР Валид Муаллем, выступая в рамках Генассамблеи ООН, помощь со стороны Москвы, Тегерана, а также ливанских сил народного сопротивления «помогла укрепить стойкость сирийцев и облегчить их страдания».
Вооруженный конфликт продолжается в Сирии с марта 2011 года. Правительственным войскам противостоят боевики различных вооруженных формирований. Данные о количестве жертв конфликта разнятся. Согласно сведениям ООН, речь идет о 300 тысячах погибших сирийцах.