7 Նոյեմբեր 2016 - 13:52 AMT
Միջկիպրոսյան բանակցությունների մասնակիցները հասել են կրիտիկական կետի` Շվեյցարիայում նրանք պետք է լուծեն օրակարգի խնդրահարույց հարցերը: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը` նոյեմբերի 7-ին բացելով Շվեյցարիայում ընթացող միջկիպրոսյան բանակցությունները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի և Կիպրոսի թուրքական համայանքի առաջնորդ Մուստաֆա Աքինջիի միջև բանակցությունները մեկնարկել են նոյեմբերի 7-ին շվեյցարական Վեվե քաղաքից ոչ հեռու: Ակնկալվում է, որ բանակցությունները կշարունակվեն մինչև նոյեմբերի 11-ը: Կողմերն առաջին անգամ տարածքային հարցեր կշոշափեն:
«Վերջին 1,5 տարում զգալի առաջընթաց է գրանցվել բանակցություններում: Միևնույն ժամանակ, դեռ բազմաթիվ զգայուն ու բարդ թեմաներ կան…Երկու առաջնորդները կրիտիկական կետի են հասել բանակցություններում: Ես կոչ եմ անում նրանց այս պահից քաղել այն ամենն, ինչ հնարավոր է: Բացառապես կարևոր է, որ նրանք լուծեն օրակարգի չլուծված հարցերն այս շաբաթ և ավելի ուշ»,-ասել է լրագրողներին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը Կիպրոսի հունական և թուրքական մասերի հանդիպումից հետո:
Ըստ նրա, «Կիպրոսի խնդրի հանգուցալուծմանը մի քայլ է մնացել»: ՄԱԿ-ը սատարում է երկու առաջնորդներին իրենց աշխատանքում և պատրաստ է օգնել արդյունքի հասնելու գործում, միաժամանակ, հավաստիացնելով, որ Կիպրոսի ապագան պետք է որոշեն Կիպրոսում ապրողները:
Վերջին ամիսներին շփումները Կիպրոսի նախագահի և թուրք կիպրոսցիների առաջնորդի միջև ակտիվացել են, նրանք հանդիպել են ամեն շաբաթ:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի Կիպրոսի գծով հատուկ խորհրդական Էսպեն Բարտ Էյդեն հայտարարել է զգալի առաջընթացի և մինչև տարեվերջ վերջնական համաձայնության հասնելու հնարավորության մասին:

7 Ноябрь 2016 - 12:00 AMT
Участники межкипрских переговоров достигли критической точки в процессе, в Швейцарии они должны решить проблемные вопросы повестки дня. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, открывая 7 ноября межкипрские переговоры в Швейцарии, передает РИА Новости.
Переговоры между президентом Республики Кипр Никосом Анастасиадисом и лидером турецкой общины острова Мустафой Акынджи начались 7 ноября недалеко от швейцарского города Веве. Как ожидается, они продлятся до 11 ноября. Стороны впервые затронут территориальные вопросы.
«Значительный прогресс был достигнут за последние 1,5 года в переговорном процессе. В то же время, все еще остается некоторое количество чувствительных и сложных тем… Два лидера достигли критического уровня в их переговорах. Я призываю их взять все возможное от данного момента. Исключительно важно, чтобы они решили нерешенные вопросы повестки дня на этой неделе в Швейцарии и позднее», – заявил журналистам генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун после встречи с представителями греческой и турецкой частей Кипра.
По его словам, «перспектива решения по Кипру находится в шаговой доступности». ООН поддерживает обоих лидеров в их работе и готова помогать в достижении ими результата с уважением того, что будущее Кипра должно решаться самими киприотами.
Кипр де-факто разделен с 1974 года после военного вторжения Турции, ставшего ответом на попытку госпереворота на Кипре при участии греческих военных. Турецкие вооруженные силы в ночь с 20 на 21 июля 1974 года вторглись на север Кипра и оккупировали 37% территории страны. В 1983 году на оккупированных территориях была провозглашена Турецкая республика северного Кипра, которую признала только Турция. Переговоры о воссоединении Кипра, которые шли безрезультатно около четырех десятилетий, возобновились в феврале 2014 года после двухлетнего перерыва.
В последние месяцы президент республики Кипр Никос Анастасиадис и лидер турок-киприотов Мустафа Акынджи активизировали переговоры и встречались еженедельно.
Специальный советник генерального секретаря по Кипру Эспен Барт Эйде заявлял о значительном прогрессе и возможности окончательного соглашения до конца 2016 года.