8 Նոյեմբեր 2016 - 07:16 AMT
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտն ակնկալում է, որ քուրդ կամավորականների ջոկատները կհեռանան Ռաքքայից «Իսլամական պետության» գրոհայիններից քաղաքի ազատագրումից հետո:
«Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը», որոնց կազմում հիմնականում քրդական ջոկատներ են, նոյեմբերի 6-ին հայտարարել էին ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի աջակցությամբ ԻՊ-ից Ռաքքայի ազատագրման գործողության մեկնարկի մասին:
Կոալիցիայում ԱՄՆ դաշնակից Թուրքիան արդեն մտահոգություն է հայտնել այն առնչությամբ, որ քրդերը կարող են վերահսկողություն հաստատել քաղաքում ազատագրումից հետո: Մասնավորապես Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը հայտարարել է, որ Ռաքքայի անցումը քուրդ կամավորականների հսկողության տակ խաղաղություն չի հաստատի տարածաշրջանում:
«Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի» կազմում կան ինչպես քուրդ մարտիկներ, այնպես էլ արաբներ, որոնցից շատերը տեղաբնակներ են: Մենք սերտ համագործակցում ենք կազմակերպության անդամների և մեր գործընկերների, այդ թվում Թուրքիայի հետ ազատագրման ուղիների և տեղում իշխանության հաստատման վերաբերյալ: Մենք ակնկալում ենք, որ ինչպես և այլ վայրերում, այստեղ էլ արտաքին ուժերը դուրս կբերվեն քաղաքից»,-ասել է Մարկ Թոները:
Նա նշել է, որ Ռաքքայի ազատագրումից հետո գլխավոր խնդիրը կլինի տեղի բնակչության վերադարձն ու «տեղական ինքնակառավարման մարմինների» հաստատումը քաղաքում և արվարձաններում:
Թոները հավելել է, որ կոալիցիան կշարունակի կետային հարվածներ հասցնել ԻՊ դիրքերին:
Նոյեմբերի 2-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն նշել էր, որ Թուրքիան ինքնուրույն գործողություն չի անցկացնի սիրիական Ռաքքայում:
Թուրքիան դեմ է քրդերի մասնակցությանն ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ գործողությանը սիրիական Ռաքքայում և իրաքյան Մոսուլում: Ըստ Անկարայի, գլխավոր դերակատարությունը պետք է ունենան տեղական ուժերը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլշմուշը:
«Մենք կարծում ենք, որ Ռաքքայում և Մոսուլում ԻՊ դեմ գործողություններին առաջին հերթին պետք է տեղական ուժերը մասնակցեն: Միջազգային կոալիցիան պետք է վերահսկի նրանց: Կարևոր է, որ Ռաքքայի գործողությանը չմասնակցեն սիրիացի քրդերը: Ինչպես Ջարաբլուսում Սիրիայի ազատ բանակը դարձավ ԻՊ դեմ պայքարող գլխավոր ուժը, այնտեղ էլ գլխավոր դերակատարը թող լինի չափավոր ընդդիմությունը»,-ասել է նա:

8 Ноябрь 2016 - 07:13 AMT
Госдепартамент США ожидает, что отряды курдских ополченцев покинут сирийскую Ракку после ее освобождения от боевиков группировки «Исламское государство» (ИГ).
«Демократические силы Сирии» (SDF), в состав которых входят в основном курдские отряды, сообщили 6 ноября о начале операции по освобождению Ракки от ИГ при поддержке сил международной коалиции во главе с США.
Союзник США по коалиции Турция уже выразила обеспокоенность тем, что курды могут оставить город под своим контролем после операции. В частности, вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш заявил, что переход сирийской Ракки под контроль курдских формирований не принесет мир в регионе, пишет РИА Новости.
«В составе SDF находятся курдские бойцы, но есть и арабы, многие из которых местные жители. Мы находимся в плотной координации с членами SDF и с нашими партнерами, включая Турцию, по поводу того, как вести освобождение и устанавливать местную власть. Мы ожидаем, как и в других местах, что внешние силы будут выведены», – заявил официальный представитель госдепартамента Марк Тонер.
Он отметил, что после освобождения Ракки главной задачей станет возвращение местного населения и установление в городе и окрестностях органов местного самоуправления.
Тонер добавил, что коалиция продолжит наносить точечные удары по ИГ.
Заявления о начале кампании «Гнев Евфрата» по освобождению Ракки пока не встретили реакции со стороны официального Дамаска, а США, которые, как предполагается, будут оказывать курдам поддержку с воздуха, действуют на территории арабской республики без согласия легитимных властей.
Операция по освобождению Ракки станет уже вторым крупным наступлением против ИГ за последнее время — в начале октября силы безопасности Ирака при поддержке США и других союзников начали освобождение Мосула.