8 Նոյեմբեր 2016 - 08:58 AMT
Իրաքի կառավարական ուժերն «Իսլամական պետության» գրոհայիններից ազատագրել են Մոսուլի մոտ 12 շրջան, հայտնում է «Կոմերսանտը» Sky News Arabia-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ զինվորականներն ազատագրել են ծայրահեղականներից քաղաքի մատույցներում գտնվող մոտ 50 գյուղ, այդ թվում Համամ էլ Ալիլն ու Բաաշիկան:
Բացի այդ, հակաահաբեկչական կոալիցիայի ուժերը ոչնչացրել են ԻՊ ավելի քան 200 գրոհայինի:
Մոսուլի ազատագրման գործընթացը գնալով ավելի շատ դժվարությունների է բախվում: ԻՊ դեմ պատերազմի գլխավոր մասնակցի հարցում Անկարայի և Բաղդադի անհամաձայնությունը կարող է խափանել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ռազմական գործողությունը Մերձավոր Արևելքում: Մոսուլի գրոհի մեկնարկի մասին հայտարարվել է հոկտեմբերի 31-ին:

Правительственные силы Ирака взяли под контроль, освободив от террористов «Исламского государства» (ИГ), не менее 12 районов города Мосул, пишет «Коммерсант» со ссылкой на Sky News Arabia.
Отмечается, что военные отбили у экстремистов также около 50 деревень на подступах к городу, в том числе Хамам-эль-Алиль и Баашику.
Кроме того, силы антитеррористической коалиции уничтожили свыше 200 боевиков ИГ.
Операция по взятию иракской столицы террористической организации «Исламское государство» (ИГ) Мосула сталкивается со все более серьезными проблемами.
Нежелание Анкары и Багдада договариваться о статусе главного участника войны с ИГ может сорвать военную операцию президента США Барака Обамы на Ближнем Востоке. Напомним, иракские военные начали штурм Мосула 31 октября.