Մարսի հետ կապված ռուս-եվրոպական ծրագրի ֆիասկոն և Արեգակնային համակարգի նոր գաճաճ մոլորակը. PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2016-ի հոկտեմբերի առավել նշանակալի գիտական իրադարձությունները:
Գրեթե ամեն օր հայտնաբերվում են նոր էկզոմոլորակներ (Արեգակնային համակարգի մեջ չմտնող մոլորակներ): Սակայն, դրանց մեծ մասը ֆիքսվում է դիտարկման անուղղակի մեթոդների միջոցով` աստղագետներն ուսումնասիրում են լուսարձակման փոփոխությունները կամ աստղերի շարժը, որոնց շուրջ պտտվում է տվյալ մոլորակը:
Աստղագետների միջազգային թիմը կարողացել է ոչ միայն հսկայական արտաարեգակնային մոլորակ հայտնաբերել, այլ նաև լուսանկար ստանալ եվրոպական VLT աստղադիտակի NACO և SINFONI գործիքների միջոցով: Գազային հսկան 4-5 անգամ ծանր է Յուպիտերից: Այն գտնվում է իր աստղից 660 աստղագիտական միավոր հեռավորության վրա` ամբողջական պտույտ կատարելով 27 հազար տարում:
Juno միջմոլորակային տիեզերական զոնդը, որն այս պահի դրությամբ գտնվում է Յուպիտերի ուղեծրում, դուրս է եկել քնի անվտանգ ռեժիմից և պատրաստվում է գազային հսկայի հետ երրորդ մոտեցման: Մանագետները շարունակում են պարզել պատճառները, որոնք ավելի վաղ ստիպել էին համակարգչային համակարգին ինքնաբերաբար քնի ռեժիմ սահմանել: Մերձեցումը մոլորակի հետ նախանշված է դեկտեմբերի 11-ին:
Մարսի հետ կապված ծրագրերին հետևելիս տպավորություն է ստեղծվում, որ Կարմիր մոլորակի մակերեսին կարող են հասնել միայն ամերիկյան սարքերը: Հերթական փորձը ձեռնարկեցին ռուս և եվրոպացի աստղագետները, որը սակայն անհաջող ավարտվեց:
Հոկտեմբերի 21-ին Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ԵՏԳ) հայտարարեց, որ ռուս-եվրոպական «ԷկզոՄարս» առաքելության «Սկիապարելլի» տիեզերական մոդուլը, որն առաքելություն էր կատարում դեպի Մարս, բախվել է մոլորակի մակերեսին և շարքից դուրս եկել: Ըստ գործակալության աշխատակիցների ենթադրության, պարաշյուտի անսարքության պատճառով «Սկիապարելլի» սարքը ընկել է Մարսի վրա մոտավորապես 2-4 կմ բարձրությունից ավելի քան 300կմ/ժ արագությամբ:
Արեգակնային համակարգի գաճաճ մոլորակները բավականին տարածված երևույթ են: Ըստ Միջազգային աստղագիտական միության XXVI Վեհաժողովի 2006թ. որոշման, գաճաճ մոլորակները տիեզերական մարմիններ են, որոնց չափերը բավարար չեն սեփական ուղեծրում տարածք ազատելու համար: Այնուամենայնիվ դրանք բավականաչափ մեծ են կլոր լինելու համար: Այդ հատկությամբ դրանք տարբերվում են փոքր մարմիններից` գիսավորներից ու երկնաքարերից: Հոկտեմբերի սկզբին աստղագետները հայտնաբերեցին հերթական օբյեկտը, որի անկյունագիծը գերազանցում է 500 կմ: Այժմ 2014 UZ224 անվանումը ստացած գաճաճ մոլորակը 90,8 աստղագիտական միավոր (տարածությունը Երկրից մինչև Արեգակ) տարածության վրա է:
Ամենախորհրդավոր հիվանդություններից մեկը` աուտիզմը (ավելի ստույգ աուտիկ սպեկտրի խանգարում) բուռն բանավեճերի առիթ է տալիս գիտական աշխարհում նրա ծագման պատճառների վերաբերյալ: Գիտնականներից շատերը կապում են աուտիզմը գենետիկ շեղումների հետ: Նյու Յորքի Քորնելի համալսարանի հետազոտողները պարզել են, որ աուտիկ սպեկտրի խանգարումներով երեխաների մոտ ավելի քան 2 անգամ շատ են պոտենցիալ վնասակար մուտացիաները միտոքոնդրիալ ԴՆԹ-ում, քան մերձավոր ազգականների մոտ: Միտոքոնդրիաները բջջի յուրօրինակ «էներգետիկ կայաններն են», որոնց շնորհիվ տեղի են ունենում ներսում կատարվող բոլոր գործընթացները: Խախտումներն այդ օրգանելների աշխատանքում կարող են խնդիրներ առաջացնել սպիտակուցի ճիշտ սինթեզի հետ կապված` դա հատկապես կարևոր է գլխուղեղի նեյրոնների աշխատանքի համար:
Հաճախ հնագույն սողուններին ուսումնասիրելիս` գիտնականները բավարարվում են ոսկրերի սուղ բրածոներով, քանի որ փափուկ հյուսվածքները արագ քայքայվում են:
Սակայն, գիտնականների միջազգային թիմը կարողացավ հայտնաբերել դինոզավրի ուղեղի բրածո հյուսվածքներ: Հետագա հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ ուղեղում պահպանվել են անոթներն ու կապիլյարները, գլխուղեղի կեղևի հյուսվածքներն ու թաղանթները: Գտածոյի տարիքը գնահատվեց 133 մլն տարի:
Գիտնականներն «օդային պլանկտոն» անվանեցին այն թռչուններին, որոնք ունակ են 10 ամիս շարունակ սավառնել երկնքում առանց ցամաք իջնելու: Ջրածիծառները կարող են սավառնել օդում` նույնիսկ առանց թևերը թափահարելու, ընթանալով օդային հոսքերի միջոցով:
Նրանք պահպանում են էներգիան, օդի տաք հոսքերի վրա բալանսավորելով, և նիրհում են` հոսքերի միջոցով մեծ բարձրությունից ցած իջնելիս: Մինչ օրս օդում անցկացրած ամենատևական ժամանակը համարվում է ճղլակի կեսամյա թռիչքի 2-ամսյա հատվածը:
Հոկտեմբերի 27-ին հնագետները 5 դարում առաջին անգամ հանել են մարմարի սալաքարը Քրիստոսի գերեզմանից Երուսաղեմի Տիրոջ գերեզմանի տաճարում:
Ենթադրաբար 1555թ. տեղադրված սալաքարի տակ գիտնականները մեծ քանակությամբ քարեր են հայտնաբերել: Նրանք վստահ են, որ դեռ բազում գիտական բացահայտումներ կարվեն, և ի վերջո նրանք կկարողանան տեսնել ու իմանալ, թե ինչպիսին էր քարի օրիգինալ մակերեսը, որի վրա 3 օր մնացել է Քրիստոսի մարմինը:
Օգտագործելով ստորջրյա նկարահանումների և սքանավորման համար նախատեսված նորագույն սարքեր` հնագետների խումբը Սև ծովի հատակին հին նավերի մեծ «գերեզմանոց» է հայտնաբերել` Բյուզանդական և Օսմանյան կայսրության ավելի քան 40 նավ, որոնք հիանալի պահպանվել են Սև ծովում ավելի քան 150 մ խորության վրա թթվածնի պակասի պատճառով:
Դա շատ անսպասելի հայտնագործություն էր, քանի որ գիտնականները երկրաֆիզիկական հետազոտություններ էին անցկացնում:
Միջուկային ֆիզիկայով զբաղվող ցանկացած գիտնականի երազանքը լիարժեք աշխատող ջերմամիջուկային էներգակայանի ստեղծումն է: Այդ նպատակով հսկայական սարքեր են մշակվում` տոկամակներ, որտեղ մագնիսների բարդ համակարգի միջոցով պահվում է ջերմամիջուկային ռեակցիայի «աշխատանքային մարմինը»` հսկայական բարձր ջերմաստիճան ունեցող պլազման: Կառավարելի ջերմամիջուկային ռեակցիաների ժամանակակից փուլի խնդիրը դրանց արագ անցողիկությունն է, որի արդյունքում ստացվող էներգիան գործնականում համադրելի է ռեակցիան սկսելու համար ծախսված էներգիայի հետ:
Սակայն Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ֆիզիկոսները տոկամակ սարքում պլազմայի ճնշման համաշխարհային ռեկորդ են սահմանել: Ճնշման ռեկորդային արժեքը` 2 մթնոլորոտ, ձեռք է բերվել ինստիտուտի Alcator C-Mod տոկամակում: Նման սարքերի հիմնական պարամետրը հենց պլազմայի ճնշումն է, որը հաջողվում է պահել մագնիսային դաշտում: Վերջին 23 տարում այդ տոկամակը ճնշման մի քանի ռեկորդ է սահմանել:

Фиаско российско-европейской марсианской программы и новая карликовая планета в Солнечной системе: PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события октября 2016 года.
Новые экзопланеты (планеты, расположенные вне Солнечной системы) обнаруживаются чуть ли не каждый день. Однако, большая их часть фиксируется при помощи косвенных методов наблюдения – астрономы изучают изменения светимости или движения звезды, вокруг которой вращается искомая планета.
Международная команда астрономов смогла не только обнаружить гигантскую внесолнечную планету, но и сделать прямой снимок при помощи инструментов NACO и SINFONI на европейском телескопе VLT. Газовый гигант тяжелее Юпитера в четыре-пять раз. Он находится в 660 астрономических единицах от своей звезды, совершая полный оборот за 27 тысяч лет.
Межпланетный космический зонд «Juno», который на данный момент находится на орбите Юпитера, вышел из безопасного режима сна и готовится к третьему сближению с газовым гигантом. Специалисты продолжают выяснять причины, по которым ранее компьютерная система зонда самопроизвольно вошла в спящий режим. Сближение с планетой запланировано на 11 декабря.
При наблюдении за марсианскими программами складывается впечатление, что на поверхность Красной планеты способны попасть только американские аппараты. Очередную попытку предприняли российско-европейские астрономы, но она закончилась неудачей.
21 октября Европейское космическое агентство (ЕКА) сообщило, что космический модуль «Скиапарелли» российско-европейской миссии «ЭкзоМарс», выполняющий миссию на Марс, разбился при посадке на поверхность планеты. Согласно предположению представителей ЕКА, из-за неполадок с парашютом космический аппарат «Скиапарелли» падал на поверхность Марса с высоты приблизительно 2–4 км со скоростью более 300 км/ч.
Карликовые планеты в Солнечной системе – довольно распространенное явление. Согласно определению, принятому на XXVI Ассамблее Международного астрономического союза в 2006 году, карликовые планеты – это космические тела, размеры которых недостаточно большие, чтобы расчистить пространство в полосе своей орбиты. Тем не менее они достаточно крупные, чтобы иметь круглую форму. Это свойство отличает их от малых тел: комет и астероидов. В начале октября астрономы обнаружили очередной объект, диаметр которого превышает 500 километров. Сейчас карликовая планета, получившая название 2014 UZ224, находится на расстоянии в 90.8 астрономических единиц (расстояний от Земли до Солнца).
Одна из самых загадочных болезней – аутизм (точнее, расстройства аутического спектра) вызывает ожесточенные дискуссии в научном мире на предмет причин ее возникновения. Многие ученые связывают аутизм с генетическими отклонениями. Исследователи из университета Корнелла в Нью-Йорке выяснили, что у детей с расстройствами аутического спектра более чем в два раза больше потенциально вредоносных мутаций в митохондриальной ДНК, чем у близких родственников. Митохондрии – своего рода «энергетические станции клетки», благодаря которым происходят все процессы внутри нее. Нарушения в работе этих органелл может привести к проблемам с правильным синтезом белков – это особенно важно для работы нейронов головного мозга.
Чаще всего при изучении древних пресмыкающихся ученые довольствуются скудными находками в форме фрагментов костей, поскольку мягкие ткани быстро разлагаются.
Однако, международная команда ученых смогла обнаружить первый за всю историю ископаемый мозг динозавра. Дальнейшее исследование показало, что в мозге сохранились сосуды и капилляры, ткани коры и мозговые оболочки. Возраст находки оценили в 133 млн лет.
«Воздушный планктон» – так окрестили ученые птиц, способных парить в воздухе 10 месяцев подряд без необходимости опускаться вниз. Стрижи – представители отряда стрижеобразных, могут планировать в воздухе, даже не взмахивая крыльями и ведомые только воздушным течением.
Они сохраняют энергию, балансируя на теплых потоках воздуха и дремлют, пока планируют по ним с большой высоты вниз. До сих пор самым длинным проведенным в воздухе периодом времени считался двухмесячный отрезок полугодового полета фрегата.
27 октября археологи впервые за пять веков сняли мраморную плиту с предполагаемого погребального ложа Иисуса Христа в Гробе Господнем, который находится в Храме Воскресения Христова в Иерусалиме.
Под плитой, установленной предположительно в 1555 году, археологами было обнаружено большое количество камней. Ученые уверены, что еще предстоит много научных исследований, но в конечном счете они смогут увидеть и узнать, какой была оригинальная поверхность камня, на котором три дня покоилось тело Христа.
Используя новейшие аппараты подводной съемки и сканирования, группа археологов обнаружила на дне Черного моря большое «кладбище» древних кораблей – более 40 судов Византийской и Османской империй, отлично сохранившиеся из-за недостатка кислорода в Черном море на глубине более 150 м.
Находка оказалась неожиданной, поскольку ученые проводили геофизические исследования.
Мечта любого физика-ядерщика – создание полноценно работающей термоядерной энергостанции. Для этих целей разрабатываются гигантские установки – токамаки, в которых при помощи сложной системы магнитов удерживают «рабочее тело» термоядерной реакции – плазму с колоссальной температурой. Проблема современного этапа управляемых термоядерных реакций заключается в их быстротечности, в результате чего получаемая энергия практически сопоставима с израсходованной на начало реакции.
Однако физики Массачусетского технологического института установили мировой рекорд давления плазмы, достигнутого на установке токамак. Рекордное значение давления – две атмосферы – было достигнуто на институтском токамаке Alcator C-Mod. Именно давление плазмы, которую удается удержать магнитным полем – основной параметр подобных установок. За последние 23 года работы этот токамак несколько раз устанавливал рекорды давления.