9 Նոյեմբեր 2016 - 07:10 AMT
«Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը» (SDF) ԻՊ գրոհայիններից Ռաքքայի ազատագրումից հետո կարող են ներառել քաղաքը դաշնային շրջանի մեջ, եթե բնակիչները կողմ լինեն դրան: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում քրդերի սիրիական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Աբդ Սալամ Ալին, որի ջոկատները կռվում են «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի» կազմում:
«Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերը», որոնք հիմնականում քրդական ջոկատներից են բաղկացած, նոյեմբերի 6-ին հայտարարեցին ԻՊ գրոհայիններից Ռաքքայի ազատագրման մասին` ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի աջակցությամբ: Թուրքիան արդեն մտահոգություն է հայտնել, որ քրդերը կարող են իրենց վերահսկողությունը հաստատել քաղաքում:
«Այդ հարցը կորոշեն Ռաքքայի բնակիչները: Եթե մարդիկ արտահայտվին «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի» ներկայության օգտին, ապա դրանք կմնան քաղաքում: Մարտական ջոկատների մեծ մասն ամեն դեպքում դուրս կբերվի քաղաքից, կմնան միայն կարգ ու կանոնի պահպանման համար նախատեսված ջոկատները: Ինչ վերաբերում է կառավարող մարմնին, ապա դա կարող է լինել ռազմական խորհուրդը, օրինակ, Մանբիջի օրինակով: Նույն մոտեցումը կա նաև դաշնային շրջանի կազմում Ռաքքայի ընդգրկման հարցում` եթե բնակիչները կողմ լինեն, դա տեղի կունենա»,-ասել է Աբդ Սալամ Ալին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2016-ի մարտին Ռումեյլա քաղաքում հռչակվեց «Ռոժավայի և հյուսիսային Սիրիայի ժողովրդավարական համակարգը»: Դրա համար Ռումեյլայում մոտ 200 պատվիրակ է հավաքվել Սիրիայի հյուսիսից` նրանք ներկայացնում էին սիրիական Քրդստանը, ինչպես նաև Հալեպի, Ալ Շանբեի և այլ շրջանների ազգային համայնքները: Ենթադրվում է, որ դաշնությունը կմիավորի պառակտված համայնքները, ինչպես նաև աշխարահազորը`հակազդելու համար գրոհայիններին:

9 Ноябрь 2016 - 07:26 AMT
«Демократические силы Сирии» (SDF) после освобождения Ракки от «Исламского государства» (ИГ) могут включить город в состав федеративного региона, если жители поддержат такую идею. Об этом заявил представитель сирийской курдской партии «Демократический союз» в России, боевые отряды которой входят в SDF, Абд Салам Али, пише РИА Новости.
«Демократические силы Сирии», в состав которых входят в основном курдские отряды, сообщили 6 ноября о начале операции по освобождению Ракки от ИГ при поддержке сил международной коалиции во главе с США. Союзник американцев по коалиции Турция уже выразила обеспокоенность тем, что курды могут оставить город под своим контролем после операции.
В частности, вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш заявил, что переход Ракки под контроль курдских формирований не принесет мир в регионе. При этом депутат сирийского парламента Джамаль Рабиа ранее заявлял, что Дамаск считает операцию «Демократических сил Сирии» незаконной и расценивает ее как угрозу национальному суверенитету.
«Этот вопрос будет решать население города. Если люди выскажутся за присутствие SDF на территории Ракки, то они останутся. Основная часть боевых отрядов в любом случае будет выведена, то есть речь идет о присутствии формирований для поддержания порядка. Что касается управляющего органа, то им может стать военный совет, аналогичный тому, который был создан, например, в Манбидже, когда SDF выбили оттуда боевиков ИГ. Аналогичный подход у нас и к включению Ракки в состав федеративного региона. Если жители города поддержат такую идею, то это произойдет», — сказал Абд Салам Али.
В марте 2016 года в городе Румейла (провинция Хасеке) была провозглашена «демократическая система Рожавы и северной Сирии». Для этого в Румейле собрались около двухсот делегатов со всего севера Сирии — они представляли сирийский Курдистан, а также ряд национальных общин, города Алеппо, Аль-Шанбе и другие. Предполагалось, что федерация объединит разрозненные общины, а также их ополчения для противостояния боевикам. Дамаск назвал незаконным объявление сирийскими курдами о создании федеративного региона на севере страны. Ранее посол Сирии в Москве Рияд Хаддад заявил, что большинство сирийских курдов выступает за сохранение целостности страны.