9 Նոյեմբեր 2016 - 09:59 AMT
ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում հաղթած Դոնալդ Թրամփը ելույթ է ունեցել իր կողմնակիցների առջև քվեների ոչ պաշտոնական հաշվարկի ավարտին, երբ պարզ դարձավ, որ նա է հաղթել նախագահի ընտրություններում:
Իր ելույթը Թրամփը սկսել է բոլոր հավաքվածներին ուղղված երախտիքի խոսքերով և նշել, որ նախագահական մրցավազքը «բարդ գործ է»: Նա ասել է, որ «հենց նոր հեռախոսազանգ է ստացել Հիլարի Քլինթոնից, որը շնորհավորել է նրան հաղթանակի առթիվ: Ի պատասխան նա շնորհավորել է Քլինթոնին «հզոր ընտրարշավի կապակցությամբ» և նշել է «ծանր պայքարը» նախընտրական մրցարշավում:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ ամերիկացիների համար «ժամանակն է միավորվել և միասնական ժողովուրդ դառնալ»: «Խոստանում եմ, որ նախագահ կլինեմ բոլոր ամերիկացիների համար, դա ինձ համար շատ կարևոր է: Ես հուսով եմ ստանալ ձեր աջակցությունը, որպեսզի մենք միասին կարողանանք մեծ երկիր դառնալ»,-ասել է Թրամփը, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ նրա, հարկավոր է «թարմացնել ամերիկյան երազանքը», ԱՄՆ յուրաքանչյուր բնակիչ հնարավորություն կունենա իրացնելու իր ներուժը: «Մոռացված մարդիկ այլևս մոռացված չեն լինի»,-ասել է նա:
Թրամփը հայտարարել է նաև, որ «մեծ տնտեսական պլան» ունի: «Մենք կվերականգնեք մեր ճանապարհները, կամուրջները, հիվանդանոցները, ենթակառուցվածքները»,-ասել է նա` հավելելով, որ դա թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել:
ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում հաղթել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Դա պարզ է դարձել Վիսկոնսին նահանգում ձայների հաշվարկից հետո: Հաշվի առնելով նրա հաղթանակն այդ նահանգում, Թրամփը հավաքել է հաղթանակի համար անհրաժեշտ ավելի քան 270 քվե

Кандидат в президенты США Дональд Трамп выступил перед своими сторонниками после того, как неофициальный подсчет голосов показал, что он набрал достаточное количество голосов выборщиков для победы на выборах.
Свое выступление Трамп начал с благодарности за поддержку всем собравшимся и отметил, что президентская гонка — «сложное дело». Он рассказал, что «только что» получил звонок от Хиллари Клинтон, которая поздравила республиканца с победой. В ответ он поздравил Клинтон за «очень сильную кампанию» и отметил «тяжелую» борьбу, показанную ей в президентской гонке.
Далее Трамп заявил, что для американцев «настало время объединяться и стать единым народом».
«Я обещаю, что буду президентом для всех американцев, это для меня очень важно. Я также рассчитываю на вашу поддержку, чтобы вместе мы смогли стать великой страной», — заявил Трамп, пишет РБК.
По его словам, правительство будет работать «для людей» и« вместе с людьми», чтобы «обновить американскую мечту», а у каждого жителя США будет возможность реализовать свой потенциал.
«Забытые люди больше не будут забыты», — отметил он.
Трамп заявил также, что него есть «великий экономический план». «Мы восстановим наши дороги, мосты, больницы, инфраструктуру», — сказал он, добавив, что это позволит создать новые рабочие места». Он также пообещал взять курс на рост благосостояния и обновление, чтобы пользу получили все американцы.
Кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп стал победителем президентских выборов, прошедших в США 8 ноября. Это стало ясно после подсчета голосов в Висконсине. С учетом его победы в этом штате он набрал более 270 голосов, необходимых для победы.