Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցը կարծում է, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ աշխատանքում Եվրամիությունը դժվարություններ կունենա: Այդ մասին նա հայտարարել է Europe1 ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
«Դա դժվար կլինի, դա ավելի բարդ կլինի, քան նախորդ վարչակարգերի ժամանակ, սակայն նա ազատ ընտրված նախագահ է: Մենք կաշխատենք նրա հետ, ինչպես մյուս բոլոր նախագահների: Դա փոխադարձ հարգանք է բոլոր ժողովրդավարությունների միջև»,-ասել է Շուլցը, գրում է Lenta.ru-ն:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ ապագա նախագահը կպահպանի «ԵՄ ինքնիշխան պետությունների հիմնարար կանոնները»:
ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում հաղթել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Դա պարզ է դարձել Վիսկոնսին նահանգում ձայների հաշվարկից հետո: Հաշվի առնելով նրա հաղթանակն այդ նահանգում, Թրամփը հավաքել է հաղթանակի համար անհրաժեշտ ավելի քան 270 քվե:
Ընտրիչների ձևական բնույթ կրող քվեարկության ընթացակարգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 19-ին, իսկ 2017-ի հունվարի 6-ին Կոնգրեսը կհաստատի արդյունքները: Երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա 2017-ի հունվարի 20-ին:

9 Ноябрь 2016 - 10:19 AMT
Глава Европарламента Мартин Шульц считает, что в работе с новым президентом США Дональдом Трампом Европейский союз (ЕС) столкнется с трудностями. Об этом он заявил в интервью радиостанции Europe1.
«Это будет трудно, это будет сложнее, чем c предыдущими администрациями, но это свободно избранный президент. Мы будем работать с ним, как со всеми другими президентами. Это взаимное уважение между всеми демократиями», — сказал Шульц, пишет Lenta.ru.
Он также выразил надежду на то, что будущий президент США будет соблюдать «фундаментальные правила нашего сообщества (ЕС) суверенных государств».
Процедура формального голосования выборщиков состоится 19 декабря, а 6 января 2017 года Конгресс утвердит его итоги. Инаугурация избранного президента намечена на 20 января.