Թուրքիայի Դիարբեքիր գավառի դատարանը սկսել է հետաքննել Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) անդամ, պատգամավոր Ֆելեքնաս Ուջայի գործը, հայտնում է Haqqin.az-ը թուրքական Sabah-ի վրա հղումով: Ուջան քաղաքական գործիչ է, որը գործում է Գերմանիայում և Թուրքիայում, նա առաջին քուրդ պատգամավորն է Եվրախորհրդարանում:
Գավառի դատախազությունը մեղադրական եզրակացություն է պատրաստել, որտեղ պատգամավորը մեղադրվում է «զինյալ ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու մեջ»:
Ըստ թերթի, Ուջան կարող է դատապարտվել 7,5-15 տարվա ազատազրկման:
Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԺԴԿ-HDP) հայտարարել է, որ դադարեցնում է մեջլիսում իր գործունեությունը:
ԺԴԿ-ի այս որոշումը կապված է կուսակցության համանախագահներ Սելահհեթթին Դեմիրթաշի և Ֆիգեն Յուքսեքդաղի, ինչպես նաև կուսակցության անդամ ևս 9 պատգամավորների ձերբակալության փաստի հետ: Ձերբակալվածներից 9-ի, այդ թվում՝ 2 համանախագահների վերաբերյալ ազատազրկման որոշում է կայացվել: ԺԴԿ-ական գործիչները մեղադրվում են ահաբեկչական խմբավորումների հետ համագործակցության մեջ: Դեմիրթաշը արդեն տեղափոխվել է Էդիրնեի, իսկ Յուքսեքդաղը՝ Քոջաելիի բանտ:

Суд турецкой провинции Диарбекир начал рассмотрение дела депутата от Партии демократии народов (ПДН) Фелекнас Уджа, передает Haqqin.az со ссылкой на турецкую газету Sabah.
Фелекнас Уджа — политик, действующая в Германии и Турции; первая в мире курдянка — депутат Европейского парламента.
Прокуратура провинции подготовила обвинительное заключение, в котором депутат обвиняется «в членстве в вооруженной террористической организации».
По данным газеты, Уджа может быть осуждена на срок от 7.5 до 15 лет.
4 ноября прокуратура Турции задержала 12 депутатов турецкого парламента от прокурдской Партии демократии народов, в том числе ее сопредседателей Селахаттина Демирташа и Фиген Юкседаг. Позже десять депутатов были арестованы судами. Турецкие власти объяснили это тем, что после снятия неприкосновенности с депутатов парламента некоторым из них были предъявлены обвинения. Эти депутаты не явились в суд, куда были вызваны для дачи показаний, поэтому было принято решение об их задержании, заявили в Анкаре.