10 Նոյեմբեր 2016 - 08:59 AMT
Վրաստանի Վազիանի ռազմակայանում` ՆԱՏՕ-ի և Վրաստանի Վարժանքի և գնահատման համատեղ կենտրոնի տարածքում, Թբիլիսիիս ոչ հեռու մեկնարկել են «ՆԱՏՕ-Վրաստան 2016» զորավարժությունները: Զորավարժությունները կտևեն մինչև նոյեմբերի 20-ը, հայտնել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Լայնածավալ զորավարժություններին կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի 12 անդամ և 2 գործընկեր երկիր` 250 զինվորական: Համատեղ զորավարժությունների գլխավոր նպատակն է Վրաստանի և ՆԱՏՕ-ի ԶՈւ փոխկապակցվածության մշակումը»,-ասել են ՊՆ ներկայացուցիչները բացման ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ՆԱՏՕ-Վրաստան 2016» զորավարժությունները երկրորդն են, որ անցկացվում են ՆԱՏՕ-Վրաստան գործողությունների փաթեթի (SNGP) շրջանակում:
Ավելի վաղ Հարավային Կովկասում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գրասենյակի ղեկավար Ուիլյամ Լահյուն հայտարարել էր, որ այդ տարածաշրջանը չափազանց կարևոր է ՆԱՏՕ-ի համար: Ըստ նրա, ՆԱՏՕ-ն առնձնահատուկ հարաբերություններ ունի Վրաստանի հետ, ինչն անդրադառնում է Հարավային Կովկասի վրա, քանի որ վրացական ծրագրերն ունեն նաև տարածաշրջանային ասպեկտներ, որոնք հնարավորություն են տալիս նրա հարևան երկրներին, օրինակ, Հայաստանին, ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ համատեղ զորավարժությունների մասնակցել Վրաստանում:

10 Ноябрь 2016 - 08:19 AMT
Учения «НАТО-Грузия 2016» проходят на базе «Вазиани», на территории совместного Центра тренировки и оценки НАТО и Грузии (JTEC) близ Тбилиси, они продлятся до 20 ноября. Об этом сообщили в Минобороны Грузии.
«В масштабных учениях примут участие 12 членов НАТО и две страны-партнера. В учениях (участвуют — ред.) 250 военных. Главной целью совместных учений является взаимосовместимость вооруженных сил Грузии и НАТО», — сообщили представители минобороны на церемонии открытия, передает РИА Новости.
Минобороны отмечает, что учения «НАТО-Грузия 2016» являются вторыми по счету учениями, которые пройдут в рамках существующего пакета мер НАТО-Грузии (SNGP)».
Институциональное сотрудничество Грузии и НАТО началось в 1994 году, когда Грузия стала участницей программы «Партнерство ради мира». После «революции роз» 2004 года сотрудничество Грузии и НАТО стало более интенсивным.
В апреле 2008 года в Бухаресте на саммите глав стран-членов НАТО было подтверждено, что Грузия в будущем может стать членом НАТО при условии соответствия стандартам альянса. В ходе саммита НАТО в Уэльсе, который прошел 4-5 сентября 2014 года, был утвержден пакет мер, содействующих Грузии в ее стремлении к членству в альянсе.