Դոնալդ Թրամփի ընտրությունն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում չպետք է լուրջ մտահոգություն առաջացնի, բայց աշխատելու տեղ միշտ էլ կա: Այսպիսի հայտարարություն է արել ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր է, որ Թրամփի հաղթանակով փոխվի Ամերիկայի դիրքորոշումը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք գործ ունենք մի կայուն համակարգի հետ՝ իր կայուն փորձագիտական դաշտով, իր կայուն, նախապես առկա ծրագրերով, մոտեցումներով: Այն արտաքին քաղաքականությունը, որ պետք է որդեգրի Սպիտակ տան նոր ղեկավարությունը, իհարկե, կտեսնենք: «Չեմ կարծում, որ լուրջ մտահոգվելու տեղ կա, բայց աշխատելու տեղ միշտ էլ կա»,-ասել է նա:
Լրագրողները հիշեցրել են, որ տարիներ առաջ Թրամփն ասել էր, թե ինքը տեղյակ չէ ղարաբաղյան խնդրի մասին: Փոխարտգործնախարարը պատասխանել է. «Կայուն համակարգ է, իր ինստիտուցիոնալ հիշողությամբ, փորձագետներով, կառույցներով, պարտադիր չէ, որ աշխարհում տեղի ունեցող ամեն մի իրադարձության մասին թեկնածուն ունենա լիակատար պատկերացում, բայց բնական է, որ երբ կոնկրետ զբաղվի այդ հարցերով, կունենա այդ ամբողջ տեղեկտվությունը»:
ԱՄՆ նախագահի ընտրություններում հաղթել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Դա պարզ է դարձել Վիսկոնսին նահանգում ձայների հաշվարկից հետո: Հաշվի առնելով նրա հաղթանակն այդ նահանգում, Թրամփը հավաքել է հաղթանակի համար անհրաժեշտ ավելի քան 270 քվե:
Ընտրիչների ձևական բնույթ կրող քվեարկության ընթացակարգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 19-ին, իսկ 2017-ի հունվարի 6-ին Կոնգրեսը կհաստատի արդյունքները: Երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա 2017-ի հունվարի 20-ին:
Միացյալ Նահանգների քաղաքական վերլուծաբանների կարծիքով ԱՄՆ-ի նախագահի ընտրությունների արդյունքները որոշակի ազդեցություն կունենան Հայաստանի և Հարավային Կովկասի նկատմամբ Վաշինգտոնի քաղաքականության վրա: Նախկին դեսպան, Ատլանտյան Խորհրդի վերլուծաբան Ջոն Հերբսթի կարծիքով, Հիլարի Քլինթոնը նախագահ դառնալու դեպքում կարող էր նոր շունչ հաղորդել Հայաստանի հետ հարաբերություններին:
Ինչ վերաբերում է Դոնալդ Թրամփին, ապա Հարավային Կովկասի շուրջ նրա մոտեցումները վերլուծաբանին անհայտ են:

10 Ноябрь 2016 - 12:09 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян считает, что неосведомленность победившего на выборах США Дональда Трампа о карабахском конфликте – не повод для беспокойства. Об этом замглавы МИД заявил 10 ноября в правительстве Армении в ответ на замечание журналистов о том, что Трамп ранее заявлял, что не осведомлен о карабахском конфликте.
«Не обязательно, чтобы кандидат имел полноценное представление обо всех событиях в мире. Я сказал, что действует стабильная система со стабильной институциональной памятью, экспертами, структурами. Но, естественно, у него появится вся информация, когда он начнет заниматься этими вопросами»,- сказал Кочарян, пишет Panorama.am.
По его словам,не стоит беспокоиться о смене курса США в регионе после победы Трампа.
«Мы имеем дело со стабильной системой со своим стабильным экспертным кругом, стабильными программами и подходами. И мы увидим, конечно, ту политику, которую будет проводить новое руководство Белого дома», – сказал Кочарян.
Замглавы МИД Армении отметил также: «Не считаю, что есть повод для серьезной обеспокоенности, но всегда есть над чем работать».
Кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп стал победителем президентских выборов, прошедших в США 8 ноября.Он набрал более 270 голосов, необходимых для победы.19 декабря 2016 года за нового президента и вице-президента США проголосует коллегия выборщиков. 20 января 2017 года избранный президент принесет присягу и вступит в должность.