11 Նոյեմբեր 2016 - 06:52 AMT
«Արաբական գարնան» պատճառով Մերձավոր Արևելքի չկայացած տնտեսական աճի պատճառով կորուստը 2011-ից ի վեր կազմել է 614 միլիարդ դոլար: Հաշվարակը կատարել է ՄԱԿ-ը:
614 մլրդ դոլարը տարածաշրջանի ՀՆԱ 6 տոկոսն է 2011-2015թթ.: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ Արևմտյան Ասիայի գծով տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի զեկույցում, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հաշվարկների համար օգտագործվել են մինչև 2011թ. արաբական երկրների համար արված տնտեսական աճի կանխատեսումները: Սա վնասի առաջին թվերն են ներկայացված հեղինակավոր միջազգային կառույցի կողմից:
Գնահատման ժամանակ հաշվի են առնվել նաև անուղղակի ազդեցությունները` փախստականների հոսքը, աշխատանքային միգրանտների դրամական փոխանցումների կրճատումը, անկումը զբոսաշրջության ոլորտում:
2011-ի մարտին արաբական աշխարհի երկրներում սկսված զանգվածային բողոքները «արաբական գարուն» անվանումը ստացան: Դրանք շուտով իշխանափոխության պատճառ դարձան Լիբիայում, Եմենում:Սիրիայում բողոքները վերաճեցին քաղաքացիական պատերազմի, որին հետագայում ներգրավվեցին Արևմուտքն ու Ռուսաստանը: Սիրիայի տնտեսական կորուստները 2011-ից ի վեր գնահատվում են 259 մլրդ դոլար:
Այն երկրներում, որտեղ բողոքների արդյունքում իշխանափոխություն տեղի ունեցավ, նոր իշխանությունները չկարողացան հաղթահարել առկա խնդիրները, ասվում է զեկույցում:

11 Ноябрь 2016 - 07:26 AMT
Потерянный экономический рост стран на Ближнем Востоке из-за «арабской весны» за период с 2011 года составил 614 млрд долларов. Такие данные привели в ООН, передает BBC.
614 млрд долларов – это 6% ВВП региона в 2011-2015 годах, говорится в отчете Экономической и социальной комиссии для Западной Азии ООН.
Для подсчетов были использованы прогнозы экономического роста арабских стран, сделанные до 2011 года. Это первая оценка ущерба, подсчитанная авторитетной международной организацией.
При оценке использовались в том числе косвенные эффекты: наплыв беженцев, сокращение денежных переводов трудовых мигрантов, спад в туристическом бизнесе.
Серия протестов в странах арабского мира началась в 2011 году. Столкновения граждан с властями привели к смене режимов в четырех странах и войнам в Ливии, Сирии и Йемене.
В Сирии протесты постепенно переросли в гражданскую войну, в которую сейчас вовлечены Запад и Россия. Экономические потери этой страны оцениваются в 259 млрд долларов с 2011 года.
В странах, где в результате протестов сменилась власть, новые лидеры так и не смогли справиться с проблемами, которые привели к демонстрациям, констатируют авторы доклада.