11 Նոյեմբեր 2016 - 11:51 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխներից մեկը սպանվել է Մոսուլի ազատագրման գործողության ընթացքում: Այդ մասին նոյեմբերի 11-ին հայտնել է CNN-ը Իրաքի ռազմական հետախուզության վրա հղումով:
Մոսուլի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել է նոյեմբերի լույս 17-ի գիշերը:Քրդերի ռազմականացված «փեշմերգա» ջոկատները հսկողություն են հաստատել իրաքյան Մոսուլի մատույցներում գտնվող 7 բնակավայրում:
Մահմուդ Շուքրի ան Նուայմին, որը հայտնի է նաև որպես Շեյխ Ֆարիս, սպանվել է կոալիցիայի ավիահարվածի արդյունքում: ԻՊ գրոհայինները հաստատել են նրա մահը տեսագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Աղբյուրները հայտնում են, որ սպանված գրոհայինը ժամանակին բարձր պաշտոն է զբաղեցրել Իրաքի հետախուզական ծառայությունում Սադդամ Հուսեյնի օրոք, սակայն CNN-ը դեռ չի հաստատել տեղեկությունը:

Один из командиров террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) был убит в ходе операции за освобождение Мосула. Об этом 11 ноября сообщает телеканал CNNсо ссылкой на источники военной разведки Ирака.
Военная операция по освобождению Мосула от боевиков ИГ началась в ночь на 17 октября. Иракские военные и силы полиции, а также курдские формирования при поддержке авиации коалиции во главе с США ведут массированное наступление на город.
Махмуд Шукри ан-Нуайми, известный также под псевдонимом Шейх Фарис, был убит при авиаударе коалиции. Боевики ИГ подтвердили его смерть в видеозаписи, передает РИА Новости.
Источники сообщили, что ликвидированный боевик занимал высокий пост в разведывательной службе Ирака во времена правления Саддама Хусейна, но CNN пока не может подтвердить эту информацию.