«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմնակիցները ծծումբ են հրկիզում և ծուխն օգտագործում որպես քիմզենք Մոսուլում և արվարձաններում: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գծով գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռաադա ալ Հուսեյնի նոյեմբերի 11-ի հայտարարության մեջ:
Ըստ Ալ Հուսեյնի, հոկտեմբերի 23-ին «4 մարդ է զոհվել այրվող ծծմբի ծխից» Մոսուլի հարավում գտնվող Ալ Միշրագեի ձեռնարկությունում: Այդ գործարանը «հրկիզվել ու գնդակոծվել է ԻՊ կողմից», հոկտեմբերի 26-ին այրվող ծծմբի ծխից երկու ամսական երեխա է խեղդամահ եղել:
«Ըստ Մոսուլից ստացվող տվյալների, ԻՊ-ն մեծ քանակությամբ ամիակ և ծծումբ է կուտակում, կան տեղեկություններ, որ այդ քիմիկատները պահվում են նույն վայրում,որտեղ խաղաղ բնակիչներ կան»,-ասել է գերագույն հանձնակատարը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ալ Հուսեյնը հիշեցրել է Իրաիք կառավարությանը, որ «կարելի է արդարատություն ապահովել»` դիմելով Միջազգային քրեական դատարան կամ լիազորելով Իրաքի դատարաններին հետաքննել միջազգային հանցագործությունները: Ըստ նրա, դա անհրաժեշտ է երկրում խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու համար:

11 Ноябрь 2016 - 12:37 AMT
Сторонники террористической организации «Исламское государство» (ИГ) поджигают серу и используют дым от нее в качестве химоружия в Мосуле и его пригородах. Об этом говорится в распространенном 11 ноября заявлении верховного комиссара ООН по правам человека Зейда Раада аль-Хусейна.
По словам аль-Хусейна, 23 октября «четыре человека умерли после вдыхания дыма горящей серы» на предприятии в Аль-Мишраге (на юге Мосула). Эта фабрика «была подожжена и обстреляна ИГ». 26 октября дымом от горящей серы задохнулся двухмесячный ребенок.
«Согласно данным, поступающим из Мосула, ИГ собирает в больших количествах аммиак и серу, и есть информация, что эти химикаты хранятся там же, где находятся мирные жители», – отметил верховный комиссар, передает ТАСС.
Аль-Хусейн напомнил правительству Ирака, что оно может «обеспечить правосудие», обратившись в Международный уголовный суд или уполномочив иракские суды расследовать международные преступления. Это необходимо, по его словам, для обеспечения мира и безопасности в стране.