ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկրի պաշտպանության նախարարի պաշտոնի համար դիտարկում է Նյու Հեմփշիրից սենատոր Քելլի Այոթի թեկնածությունը: Նշանակվելու դեպքում նա կդառնա առաջին կինը, որը կգլխավորի Պենտագոնը:
«Թրամփի թիմը սենատոր Քելլի Այոթին ընդգրկել է պաշտպանության նախարարի պոտենցիալ թեկնածուների ցանկում»,-գրում է ՌԻԱ Նովոստին Washington Post-ի վրա հղումով:
Պարբերականը նշում է, որ նշանակվելու դեպքում Այոթը աչքի կընկնի Թրամփի վարչակարգում որպես նոր պահպանողական «բազե» և այն սակավաթիվ կանանցից մեկը կլինի, որը կարող է տեղ զբաղեցնել նոր վարչակազմում:
Սենատոր Այոթը չի վերընտրվել իր պաշտոնում նոյեմբերի 8-ի ընտրություններում` նա նվազագույն տարբերությամբ զիջել է դեմոկրատ Մեգգի Հասսենին:

Избранный президент США Дональд Трамп рассматривает сенатора от Нью-Гемпшира Келли Айотт на пост министра обороны страны.
В случае назначения Айотт станет первой женщиной во главе Пентагона.
«Команда Трампа добавила сенатора Келли Айотт в список потенциальных кандидатов на пост министра обороны», – пишет РИА Новости со ссылкой на Washington Post.
Издание отмечает, что в случае назначения Айотт будет выделяться в администрации Трампа, как неоконсервативный «ястреб» и одна из немногих женщин в возможном составе новой администрации.
Трамп одержал победу на выборах президента США 8 ноября. Избранный президент вступит в должность после инаугурации 20 января. Новая администрация США во главе с Трампом вступит в полномочия после его инаугурации.
Сенатор от Нью-Гемпшира Айотт 8 ноября пыталась переизбраться, но с разрывом в десятые доли процента уступила демократу Мэгги Хассен.