12 Նոյեմբեր 2016 - 09:39 AMT
Նոյեմբերի 12-ի առավոտյան պայթյուն է որոտացել Աֆղանստանում ամերիկյան «Բագրամ» ավիաբազայի մոտ: Այդ մասին ասվում է ՆԱՏՕ-ի համատեղ առաքելության հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
4 մարդ զոհվել է, 14-ը` վիրավորվել:
TOLO News հեռուստաալիքը հայտնել է ականատեսների վրա հղումով, որ դա հրթիռակոծություն է եղել: Ավելի ուշ պայթյունի պատասխանատվությունը ստանձնել է «Թալիբան» խմբավորումը, որի ներկայացուցիչները նշել են, որ դա մահապարտի գրոհ է եղել:
ՆԱՏՕ-ի «Վճռական աջակցություն» նոր առաքելությունն Աֆղանստանում է 2015-ի մայիսի 1-ից: ՆԱՏՕ-ի և Աֆղանստանի երկկողմ համաձայնագրով երկրում մոտ 12.000 զինծառայող կա, որոնց խնդիրն է ուսուցանել և խորհրդատվություն տրամադրել Աֆղանստանի ուժային կառույցներին: Առաքելությունը համարվում է ոչ մարտական:

12 Ноябрь 2016 - 09:09 AMT
Взрыв прогремел у авиабазы Баграм 12 ноября утром. Об этом говорится в заявлении совместной миссии НАТО, передает РИА Новости.
Отмечается, что погибли четыре человека, 14 получили ранения.
Телеканал TOLO News сообщил со ссылкой на очевидцев, что это был ракетный обстрел.
Позднее ответственность за взрыв взяла на себя группировка «Талибан». Ее представители отметили, что это была атака смертника.
С 1 января 2015 года в Афганистане находится новая миссия НАТО «Решительная поддержка». По двустороннему соглашению между НАТО и Афганистаном, в стране присутствуют около 12 тысяч военнослужащих, в функции которых входит обучение и консультирование афганских силовых структур. Миссия объявлена небоевой.