ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը կհրաժարվի աշխատավարձից, որը ստանում են այդ երկրի նախագահները: Այդ մասին հանրապետականը հայտարարել է СBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես երբեք մեկնաբանություններ չեմ տվել այդ հարցի վերաբերյալ, սակայան պատասխանը ոչն է: Կարծում եմ, ըստ օրենքի, ես պետք է ընդունեմ $1-ը, նշանակում է տարեկան $1 կստանամ»,-ասել է նա:
Նա խոստովանել է, որ չգիտի, թե որքան է ստանում ԱՄՆ նախագահը: Հեռուստաընկերության լրագրողը հայտնել է, որ նախագահի աշխատավարձը տարեկան $400 հազար է կազմում: «Ես չեմ ընդունի աշխատավարձը, ես այն չեմ ընդունի»,-ասել է Թրամփը:
Ըստ Forbes-ի 2016-ի սեպտեմբերի տվյալների Թրամփի կարողությունը $3,7 մլրդ է: Նախորդ տարվա համեմատ այն նվազել է $800 դոլարով: Թրամփն ԱՄՆ առաջին նախագահը չէ, որը հրաժարվում է աշխատավարձից: Նախկինում այդպես են վարվել նաև Ջոն Քենեդին և Հերբերտ Գուվերը:

14 Ноябрь 2016 - 06:43 AMT
Избранный президент США Дональд Трамп отказывается от заработной платы, которую получают лица, занимающие высший государственный пост в стране. Об этом республиканец заявил в интервью телекомпании СBS, передает ТАСС.
«Я никогда не давал комментариев по этому поводу, но ответ – нет, – сказал Трамп. – Думаю, по закону мне придется принять $1, поэтому я буду получать $1 в год».
Республиканец признался, что не знает, сколько получает американский президент. Журналистка телекомпании сообщила, что зарплата хозяина Белого дома составляет $400 тысяч в год.
«Я не приму зарплату, я ее не приму», – повторил Трамп.
По последним оценкам журнала Forbes, представленным в сентябре 2016 года, состояние республиканца равняется $3,7 млрд. По сравнению с прошлым годом оно снизилось на $800 млн. Трамп не станет первым президентом США, отказавшимся от заработной платы. К примеру, ранее аналогичным образом поступили Джон Кеннеди и Герберт Гувер.