Հայտնի են դարձել Մադրիդի «Ռեալի» ֆուտբոլիստ Քրիշտիանու Ռոնալդուի և մարզահագուստ ու մարզակոշիկ արտադրող ամերիկյան Nike ընկերության միջև կնքված պայմանագրի մանրամասները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Sunday times-ի վրա հղումով: Պորտուգալացին ցմահ տարեկան $24 մլն կստանա Nike-ից:
Ավելի վաղ հայտարարվել է, որ 31-ամյա Ռոնալդուն կարող է ցմահ պայմանագիր կնքել Nike-ի հետ, որով նա կկարողանա ավելի քան 1 մլրդ վաստակել:
Պորտուգալացին երրորդ մարզիկն է, որը ցմահ պայմանագիր է կնքում Nike ի հետ: Առաջին մարզիկը, որի հետ ընկերությունը նման համաձայնագիր էր կնքել, ամերիկացի բասկետբոլիստ Մայքլ Ջորդանն էր:
Nike ը հուսով է, որ Ռոնալդուն էլ ավելի ճանաչելի կդարձնի բրենդը, քան Ջորդանը: 2015-ին մեկ այլ ամերիկացի բասկետբոլիստ, »Քլիվլենդի» առաջնորդ Լեբրոն Ջեյմսը նույնպես ցմահ պայմանագիր կնքեց ընկերության հետ:
Ռոնալդուն գործակցում է ընկերության հետ 2003-ից: Նախկինում նա նոր պայմանագիր է կնքել «Ռեալի» հետ, որի պայմաններով նա դարձավ ամենաբարձր վարձատրվող ֆուտբոլիստը պատմության մեջ: Ըստ իսպանական ԶԼՄ-ների, պորտուգալացին ակումբում տարեկան ավելի քան € 50 մլն կվաստակի:

Стали известны подробности контракта между португальским футболистом мадридского «Реала» Криштиану Роналду и американской компанией – производителем спортивной одежды и обуви Nike, передает ТАСС со ссылкой на Sunday times.
Ранее сообщалось, что 31-летний нападающий «Реала» заключил пожизненный контракт с Nike, по условиям которого сможет заработать более миллиарда долларов. По данным Sunday times, португалец ежегодно будет получать от американской компании $24 млн.
Португалец стал третьим спортсменом в истории, который заключил с Nike пожизненный контракт. Первым атлетом, с которым компания подписала подобное соглашение, был американский баскетболист Майкл Джордан.
Nike рассчитывает, что Роналду станет еще более значительным брендом, чем Джордан. В 2015 году другой американский баскетболист, лидер «Кливленда» Леброн Джеймс также подписал с компанией пожизненный контракт.
Роналду сотрудничает с компанией с 2003 года. Ранее он заключил новый контракт с «Реалом», по условиям которого стал самым высокооплачиваемым футболистом в истории. Согласно данным испанских СМИ, португалец будет зарабатывать в клубе более € 50 млн в год.