14 Նոյեմբեր 2016 - 09:23 AMT
ԳԴՀ իշխող կոալիցիայի մաս կազմող կուսակցությունների` Քրիստոնյա դեմոկրատական և Քրիստոնյա սոցիալիստական կուսակցությունների դաշինքն ու Գերմանիայի Սոցիալ ժողովրդավարական կուսակցության առաջնորդները պայմանավորվածության են եկել Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերին Գերմանիայի նախագահի պաշտոնում առաջադրելու վերաբերյալ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ntv-ի վրա հղումով:
Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը 2005-2009թթ. և 2013-ից զբաղեցրել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը: Այժմ նա Գերմանիայի Սոցիալ ժողովրդավարական կուսակցության անդամ է և ԵԱՀԿ գործող նախագահը:
Գերմանիայի նախագահն ընտրվում է 5 տարի ժամկետով Դաշնային խորհրդի կողմից: Դաշնային խորհուրդը սահմանադրական մարմին է, որի նիստը գումարվում է հատուկ այդ նպատակի համար: Գերմանիայի գործող նախագահն է Յոահիմ Գաուկը:

14 Ноябрь 2016 - 08:58 AMT
Лидеры партий, входящих в правящую в ФРГ коалицию (блок ХДС/ ХСС и Социал-демократическая партия Германии – СДПГ) договорилась о выдвижении Франка-Вальтера Штайнмайера кандидатом на пост президента Германии. Об этом 14 ноября сообщил телеканал ntv, передает ТАСС.
Франк-Вальтер Штайнмайер занимал пост министра иностранных дел Германии (2005—2009 и с 2013). В настоящее время слен СДПГ (с 1975 года) и действующий председатель ОБСЕ.
Президента в Германии сроком на 5 лет избирает Федеральное собрание — конституционный орган, созываемый специально для этой цели. Сейчас президентом является Йоахим Гаук.