14 Նոյեմբեր 2016 - 12:35 AMT
Սիրիական բանակի մարտիկները հսկողություն են հաստատել Դամասկոսից 26 կմ հեռավորության վրա գտնվող երկու շրջանում Հան էշ Շեյխ բնակավայրի մատույցներում:
Ջախջախվել են «Ջեբհաթ Ֆաթհ աշ Շամ» խմբավորման դիրքերը այդ քաղաքից դեպի արևելք` Էլ Մաջանում և Հիրբեթ Հանեում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ՍԱՆԱ-ի վրա հղումով:
«Գրոհայինները կենդանի ուժի ու տեխնիկայի կորուստներ են կրել: Զորքերը հետապնդում են նահանջող հակառակորդին»,-հայտնել է Սիրիայի բանակի ներկայացուցիչը:
Հան էշ Շեյխում գտնվող ահաբեկիչների հենակետի գրոհը սկսվել էր հոկտեմբերին: Այժմ գրոհայինները շրջափակված են, իսկ սակրավորներն ականազերծում են քաղաքի մատույցները վճռական գրոհից առաջ:
Ռազմական փորձագետները նշում են, որ Հան էշ Շեյխի ազատագրումը չեզոքացնում է հարավ-արևմուտքից ահաբեկիչների Դամասկոս ներխուժելու վտանգը: Զորքերն այժմ զսպում են ահաբեկիչների վտանգավոր գրոհները Թել Շահար և Թել Սույուֆ ռազմավարական բլուրների մոտ:

Бойцы сирийской армии установили в понедельник контроль над двумя районами на подступах к населенному пункту Хан-эш-Шейх в 26 км к юго-западу от Дамаска.
Разгромлены форпосты группировки «Джебхат Фатх аш-Шам» (бывшая «Джебхат ан-Нусра»,) к востоку от этого города – в Эль-Маджане и Хирбет-Хане, передает ТАСС со ссылкой на САНА.
«Боевики понесли потери в живой силе и технике. Войска преследуют отступающего противника», – сообщил армейский представитель.
Операция по ликвидации логова террористов в Хан-эш-Шейхе началась в октябре. В настоящий момент боевики из «Ан-Нусры» и радикальной исламской группировки «Ахрар аш-Шам» окружены, и саперы разминируют подходы к городу перед решающим штурмом. В воскресенье сирийские военнослужащие заняли район расположения дивизиона ПВО в окрестностях Хан- эш-Шейха и высоты Абу Сайя. Оттуда они ведут огонь по позициям бандформирований.
Военные эксперты в Дамаске отмечают, что освобождение Хан-эш-Шейха снимет угрозу прорыва террористов к столице с юго-западного направления из провинции Эль-Кунейтра, где войска сдерживают сейчас опасные атаки боевиков у стратегических холмов Телль-Шаар и Телль-Суюф.