15 Նոյեմբեր 2016 - 09:38 AMT
Սիրիական բանակի մարտիկները բացահայտել են Դամասկոսի հարավ-արևմուտքում ստորգետնյա թունելների ցանց են հայտնաբերել, որոնք ահաբեկիչները օգտագործել են զենք պահելու և տեղափոխելու համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ՍԱՆԱ գործակալության վրա հղումով:
Ըստ աղբյուրի, թունելի ընդհանուր երկարությունը մոտ 700 մ է: Դրանք հայտնաբերվել են Մարանա և Հան էշ Շեյխ բնակավայրերի միջև, որը երկար ժամանակ «Ջեբհաթ Ֆաթհ աշ Շամ» խմբավորման ակտիվ դիմադրության օջախներից մեկն էր:
Միաժամանակ կառավարական ուժերը շարունակում են սեղմել օղակը Հան էշ Շեյխ բնակավայրի շուրջ` գնալով ավելի շատ շրջաններ ազատագրելով գրոհայիններից: Այժմ սակրավորներն ականազերծում են Հան էշ Շեյխի մատույցները` նախապատրաստվելով վճռական գրոհին:
Ռազմական փորձագետները նշում են, որ Հան էշ Շեյխի ազատագրումը չեզոքացնում է հարավ-արևմուտքից ահաբեկիչների Դամասկոս ներխուժելու վտանգը:
Նախկինում սիրիացի մարտիկներին հաջողվել է լիովին փակել նահանջի ուղիները դեպի Հորդանանի սահման, ինչպես նաև դրսից դրանց մատակարարման մատույցները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սիրիական բանակի մարտիկները հսկողություն են հաստատել Դամասկոսից 26 կմ հեռավորության վրա գտնվող երկու շրջանում Հան էշ Շեյխ բնակավայրի մատույցներում: Ջախջախվել են «Ջեբհաթ Ֆաթհ աշ Շամ» խմբավորման դիրքերը այդ քաղաքից դեպի արևելք` Էլ Մաջանում և Հիրբեթ Հանեում:

15 Ноябрь 2016 - 09:32 AMT
Бойцы сирийской армии раскрыли сеть подземных тоннелей к юго-западу от Дамаска: они использовались террористами для транспортировки и хранения оружия.
По данным источника агентство Sana, общая протяженность этих тоннелей достигала 700 метров. Они были обнаружены в местности между населенными пунктами Марана и Хан-эш-Шейх (26 километров от сирийской столицы), который долгое время оставался одной из активных точек сопротивления боевиков группировки «Джебхат Фатх аш-Шам» (бывшая «Джебхат ан-Нусра»), пишет РИА Новости.
Эти подземные ходы позволяли террористам «Джебхат ан-Нусры» беспрепятственно хранить и перевозить оружие и боеприпасы, которые впоследствии использовались для проведения диверсий в юго-западных окрестностях Дамаска.
Одновременно с этим, правительственные силы продолжают сжимать кольцо вокруг населенного пункта Хан-эш-Шейх, освобождая от боевиков все больше районов. Так, накануне армия разгромила форпосты противника к востоку от города — в Эль-Маджане и Хирбет-Хане. В настоящее время саперы разминируют подходы к Хан-эш-Шейху в рамках подготовки к решающему штурму.
Ранее сирийским бойцам удалось полностью перекрыть пути отступления боевиков к иорданской границе, а также маршруты их снабжения извне.
Вооруженный конфликт продолжается в Сирии с марта 2011 года. Правительственным войскам противостоят боевики различных вооруженных формирований. Данные о количестве жертв конфликта разнятся. По данным ООН, речь идет о 300 тысячах погибших сирийцах.