15 Նոյեմբեր 2016 - 12:59 AMT
Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից թույլ կտա Լոնդոնին օգտվել այն հնարավորություններից, որոնք տալիս է գլոբալիզացիան, և հին գործընկերների հետ նոր հարաբերություններ հաստատել: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը` ելույթ ունենալով Լոնդոնի քաղաքապետարանում ավանդական ամենամյա ընդունելության ժամանակ:
Ըստ նրա, Brexit-ը հնարավորություն կտա Բրիտանիային «այնպես կառավարել գլոբալիզացիայի ուժերը, որ դրանք բոլորի օգտին աշխատեն»:
Հիշեցնելով ԱՄՆ հետ նոր առևտրային համաձայնագիր կնքելու Լոնդոնի շահագրգռվածության մասին` նա նշել է, որ Բրիտանիան կարող է օգտագործել իր տնտեսական ներուժն «հին գործընկերների հետ նոր հարաբերություններ հաստատելու համար», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ Մեյի, «աշխարհը փոխվել է…դեռ 1 տարի առաջ քչերը կարող էին կանխատեսել Brexit-ն ու Թրամփի ընտրվելն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում:
«Երբ մարդիկ փոփոխությունների են սպասում, քաղաքական գործիչների աշխատանքն է պատասխանել այդ ակնկալիքներին»,-ասել է Մեյը:

Выход Британии из ЕС позволит Лондону воспользоваться возможностями, которые дает глобализация, и выйти на новые отношения со старыми партнерами. Об этом заявила премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, выступая 15 ноября на ежегодном приеме в мэрии британской столицы.
По ее словам, Brexit станет для Британии возможностью «управлять силами глобализации таким образом, чтобы они работали на всех».
Напомнив о заинтересованности Лондона заключить новое торговое соглашение с США, она подчеркнула, что Британия может использовать свой экономический потенциал для того, чтобы выйти на «новые деловые отношения со старыми партнерами», передает РИА Новости.
По словам Мэй, «мир изменился… еще год назад мало кто мог предсказать события» подобные Brexit или избрание Дональда Трампа президентом.
«Когда люди требуют изменений, это работа политиков — отвечать на это», — сказала Мэй.
Референдум по членству Великобритании в ЕС прошел 23 июня. За выход страны из Евросоюза (Brexit) проголосовали 51,9% британцев.