15 Նոյեմբեր 2016 - 13:22 AMT
Պեկինի օտար լեզուների համալսարանում «Հայոց լեզու» առարկային մշտական մասնագիտության կարգավիճակ կտրվի: Այդ մասին ասվել է ՉԺՀ կրթության նախարար Չեն Բաո Չենի հետ Չինաստան այցի շրջանակում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպման շրջանակում:
Երկու նախարարները մանրամասն քննարկել են Հայաստանում կառուցվող չինական դպրոցի գործունեության հեռանկարները, կարևորել դպրոցին տարածաշրջանային նշանակություն տալու հարցը, ինչպես նաև վերապատրաստումների համակարգ ունենալու հնարավորությունը:
ՀՀ ԿԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Երևանի չինական դպրոցի կառուցման աշխատանքներին չինական կողմի աջակցության համար: Քննարկվել են նաև երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման և կապերի ամրապնդման մի շարք հարցեր:
Չինաստանի կրթության նախարարը ողջունել է Պեկինի մանկավարժական համալսարանի և Երևանի Խ. Աբովյանի անվ. պետական մանկավարժական համալսարանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը` համատեղ ծրագրեր իրականացնելու և կրկնակի դիպլոմ տրամադրելու ուղղությամբ:
Կողմերը պայմանավորվել են գարնանը կազմակերպել Պեկինի մանկավարժական համալսարանի և Կոնֆուցիուսի ինստիտուտների գլխավոր գրասենյակի պատվիրակների այց Հայաստան, որի ընթացքում կկնքվեն համապատասխան պայմանագրեր:

Армянский язык будут преподавать в Пекинском университете иностранных языков в качестве отдельной специальности. Об этом заявил на состоявшейся в китайской столице встрече с главой министерства образования и науки Армении Левоном Мкртчяном министр образования Китая Чен Бао Чен, вновь подтвердив договоренность о придании предмету «Армянский язык» в Пекинском университете иностранных языков статус отдельной специальности.
Китайский министр приветствовал договоренность о реализации совместных образовательных программ и выдачи двойного диплома между Армянским государственным педагогическим университетом им. Хачатура Абовяна и Пекинским педагогическим университетом.
Министры обсудили также перспективы деятельности строящейся в Армении китайской школы, отметили региональную важность данного проекта. Мкртчян поблагодарил китайскую сторону за участие в работах по строительству школы.
Собеседники договорились о визите в Ереван весной делегации Пекинского педуниверситета и главного офиса Института Конфуция с целью обсуждения деталей дальнейшего сотрудничества.