ԱՄՆ Կոլորադոյի նահանգի մայրաքաղաք Դենվերն ԱՄՆ առաջին քաղաքը կդառնա, որտեղ կթույլատրվի սեփական արտադրության մարիխուանայի օգտագործումը ոչ միայն բժշկական, այլ նաև սոցիալական նպատակներով: Դա կթույլատրվի որոշ բարերում, յոգայի ստուդիաներում և պատկերասրահներում, գրում է 112.ua-ն AFP վրա հղումով:
Նախաձեռնությունը բավարար քանակի քվե է հավաքել մարիխուանայի օրինականացման համար քվեարկության ժամանակ ԱՄՆ 9 նահանգներում, որն անցել է ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների հետ միաժամանակ: Հենց որ ձայների պաշտոնական հաշվարկն ավարտվի, նորարարության կողմնակիցները հուսով են, որ այն կաշխատի: Մասնավոր բիզնեսը կկարողանա անհրաժեշտ թույլտվություն ստանալ սեփական արտադրության մարիխուանան վաճառելու համար:
Նոյեմբերի 9-ին հայտնի դարձավ, որ Կալիֆորնիայի և Մասաչուսեթսի բնակիչների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել թմրանյութերի օգտագործմանը ռեկրեացիոն նպատակներով: 3 նահանգում` Նևադայում, Մենում և Արիզոնայում, քվեների հաշվարկը շարունակվում է:
Ֆլորիդայի, Հյուսիսային Դակոտայի և Արկանզասի նահանգներում քվեարկել են բժշկական մարիխուանայի օրինականացման օգտին: «Սա մեծ հաղթանակ է մարիխուանայի մասին օրենքի բարեփոխման համար պայքարոզ շարժման համար»,-հայտարարել է Drug Policy Alliance կազմակերպության տնօրեն Իթան Նադելմանը:

Столица штата Колорадо – Денвер вскоре станет первым американским городом, где продажа и употребление марихуаны собственного производства будут разрешены в социальных, а не только медицинских целях. Таким образом, это будет позволено в некоторых барах, студиях по йоге и арт-галереях, пишет 112.ua со ссылкой на агентство AFP.
Инициатива набрала достаточно голосов во время голосования за легализацию марихуаны в 9 американских штатах, которое проходило одновременно с выборами президента. Как только официальный подсчет голосов завершиться, сторонники новшества рассчитывают, что оно заработает. Частный бизнес сможет получить необходимые разрешения на торговлю марихуаной собственного производства.
9 ноября стало известно, что большинство жителей Калифорнии и Массачусетса поддержали легализацию употребления марихуаны в рекреационных целях. С учетом результатов голосования 8 ноября медицинское использование марихуаны легализовано в 28 американских штатах. В частности, ее разрешено применять пациентам с онкологическими заболеваниями и СПИДом. Употребление марихуаны в рекреационных целях разрешено в четырех штатах и округе Колумбия.