16 Նոյեմբեր 2016 - 07:25 AMT
Նիգերիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Բորնո նահանգում առաջիկա մի քանի ամիսներին կարող է սովից մահանալ առնվազն 75 հազար երեխա: Այս տվյալները հրապարակել է ՄԱԿ-ը: Միաժամանակ նշվում է, որ կազմակերպությունը կարող է չհաղթահարել այնտեղ բռնկված հումանիտար ճգնաժամը, գրում է BBC-ն:
ՄԱԿ-ի հումանիտար ծրագրերի համակարգողի խոսքով՝ մինչև վերջերս ծայրահեղ արմատական «Բոկո Հարամ» խմբավորման տիրապետության տակ գտնված տարածաշրջանում ավելի քան 14 միլիոն մարդ օգնության կարիք ունի, որոնցից 400 հազարն անչափահաս է:
Ջիհադիստների և Նիգերիայի կառավարական ուժերի միջև յոթ տարի ընթացող հակամարտության հետևանքով տասնյակ հազարավոր մարդիկ են զոհվել,մոտ 2 միլիոն մարդ դարձել է փախստական: 2014 թ. ապրիլին «Բոկո Հարամ»-ի գրոհայինները դպրոցիցի գողացել էին 250 աղջկա: Ենթադրվում է, որ մինչև այժմ 200 աղջիկ դեռ գրոհայինների ձեռքում են: Հոկտեմբերին 21 դպրոցականի ազատ էին արձակել Կարմիր խաչի և Շվեյցարիայի կառավարության միջնորդությամբ բանակցություններից հետո:

Не менее 75 тысяч детей рискуют умереть от голода в ближайшие несколько месяцев в северо-восточном нигерийском штате Борно. Такие данные приводит ООН, отмечая, что организация может не справиться с разразившимся там гуманитарным кризисом.
По словам координатора гуманитарной программы ООН Петера Лундберга, в регионе, где еще недавно хозяйничала экстремистская группировка «Боко Харам», нуждаются в помощи не менее 14 миллионов человек. Как отметил Лундберг, около 400 тысяч из остро нуждающихся на освобожденных от исламистов территориях – несовершеннолетние, передает BBC.
За 7 лет конфликта джихадистов с правительственными войсками на северо-востоке Нигерии погибли десятки тысяч человек, около двух миллионов местных жителей стали беженцами.
В апреле 2014 года боевики «Боко Харам» похитили более 250 девочек из школы в Чибоке. В августе «Боко Харам» выпустила видеоролик с похищенными школьницами: на видеозаписи около 50 девочек стоят позади мужчины, который требует освобождения захваченных правительственными войсками боевиков в обмен на освобождение школьниц. Считается, что в руках боевиков до сих пор остаются еще около 200 девушек.
В октябре «Боко Харам» отпустили 21 школьницу после переговоров при посредничестве Международного Красного Креста и правительства Швейцарии.