16 Նոյեմբեր 2016 - 09:42 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն օրինագիծ է ընդունել, որով նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել Սիրիայի կառավարության դեմ, ինչպես նաև նրա դաշնակիցների, այդ թվում Ռուսաստանի և Իրանի դեմ, հայտնում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Գործակալությունը նշում է, որ պատժամիջոցները վերաբերելու են ռազմական և մարդկության դեմ հանցագործություններին: Այժմ օրինագիծը կքննարկվի Սենատում, իսկ հետո կներկայացվի նախագահի ստորագրությանը:
Բացի այդ, Կոնգրեսի ստորին պալատը քվեարկել է Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների մասին օրենքի գործողությունը ևս 10 տարով երկարացնելու մասին: Եթե Սենատը հավանություն չտա օրինագծին, օրենքի գործողությունը կսպառվի տարեվերջին:
Չնայած Իրանը սկսել է կրճատել իր միջուկային ծրագիրը, ԱՄՆ-ն դեռ պահպանում է Իրանի և առանձին իրանական ընկերությունների դեմ գործող պատժամիջոցները մի շարք պատճառներով: Մասնավորապես, դա կապված է Իրանում բալիստիկ հրթիռների մշակման, իրավապաշտպանների հայտարարությունների և ԱՄՆ կողմից ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների հետ Իրանի հարաբերությունների հետ:

16 Ноябрь 2016 - 09:26 AMT
Палата представителей конгресса США приняла законопроект, предусматривающий введение санкций в отношении правительства Сирии, а также ее союзников, включая Россию и Иран, передает РБК со ссылкой на Reuters.
Агентство уточняет, что санкции будут касаться военных преступлений и преступлений против человечности. Теперь законопроект поступит на рассмотрение в сенат, а после — на подпись президенту.
Кроме того, нижняя палата конгресса проголосовала за продление на 10 лет срока действия закона о санкциях против Ирана (Iran Sanctions Act), принятого в 1996 году. Как отмечает агентство, если законопроект не будет поддержан в сенате, то срок действия ISA истечет к концу 2016 года.
Как подчеркнули законодатели, своими действиями они хотят продемонстрировать, что США будут отвечать на любые «провокации» со стороны Ирана, а также дать возможность президенту США немедленно возобновить санкции, если Тегеран нарушит ядерное соглашение.
В начале 2016 года, после того как Иран подтвердил выполнение своих обязательств по ядерной программе, с него была снята часть санкций ЕС и США. В частности, были отменены ограничения в отношении компаний, сотрудничавших с Тегераном в вопросе добычи нефти.