16 Նոյեմբեր 2016 - 12:55 AMT
Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է նախագահական մրցավազքին մասնակցելու մտադրության մասին: «Ես կլինեմ ամենաթույլերի թեկնածուն: Դա պայքար չէ Ֆրանսիայի մի մասի համար, դա պայքար է ամբողջ երկրի համար: Այդ պայքարը ես ձեր հետ միասին եմ մղելու, բոլոր բարի կամքի տեր մարդկանց հետ, ով հավատում է առաջադիմությանը»,-հավելել է թեկնածուն, հայտնում է Lenta.ru-ն BFMTV-ի վրա հղումով:
Մարկոնը հրաժարական է տվել երկրի էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից ընթացիկ տարվա օգոստոսի 30-ին իրեն լիովին քաղաքական գործունեությանը նվիրելու մտադրությամբ: Նա գլխավորում է «Առաջ» շարժումը:
Մակրոնը 38 տարեկան է, նախկինում երբեք ընտրովի պաշտոններ չի զբաղեցրել: Հայտնի է, որ կառաջադրվեն նաև գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ու նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին: Սակայն կրկին նախագահի աթոռը զբաղեցնելու նրանց շանսերը ցածր են գնահատվում:
Ըստ հասարակական կարծիքի հարցման տվյալների, նախագահ ընտրվելու իրական շանսեր ունեն երկրի նախկին վարչապետ և ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեն և «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լե Պենը:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլը տեղի կունենա 2017-ի ապրիլի 23-ին, երկրորդը, եթե դրա կարիքը լինի, կկայանա մայիսի 7-ին:

16 Ноябрь 2016 - 12:10 AMT
«Я буду кандидатом самых слабых. Это не борьба за часть Франции, это битва за всю страну в целом. Я поведу ее вместе с вами, мужчинами и женщинами, всеми людьми доброй воли, всеми, кто верит в прогресс», — добавил кандидат, передает Lenta.ru со ссылкой на BFMTV.
Маркон ушел в отставку с поста министра экономики страны 30 августа этого года, чтобы полностью посвятить себя политической деятельность во главе своего движения «Вперед!».
Макрону 38 лет, никогда ранее он не занимал выборных должностей.
До него о своем участии в президентских выборах заявляли ныне действующий глава государства Франсуа Олланд и его предшественник на этом посту Николя Саркози. Однако их шансы вновь занять президентское кресло оцениваются невысоко.
По данным опросов общественного мнения, наиболее вероятными реальными претендентами на пост главы государства являются бывший премьер-министр страны и министр иностранных дел Франции Ален Жюпе и лидер «Национального Фронта» Марин Ле Пен.
Кроме них в борьбе за высший пост исполнительной власти в государстве участвуют еще несколько известных в стране политиков.
Первый тур президентских выборов во Франции состоится 23 апреля 2017 года, второй, если потребуется — 7 мая.