Թուրքական ոստիկանությունը ձերբակալել է Վան քաղաքի քաղաքապետ Բեքիր Քայային: Քաղապետարանի շենքում խուզարկություններ են իրականացվում: Քաղաքապետը քրդամետ Ռեգիոնների ժողովրդավարական կուսակցության անդամ է, որին թուրք իշխանությունները մեղադրում են երկրում արգելված Քրդստանի աշխատավորկան կուսակցության (ՔԱԿ) հետ կապերի համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին DHA վրա հղումով:
Նախկինում Քայան ազատազրկված է եղել ՔԱԿ հետ կապերի համար:
Ավելի վաղ թուրքական իշխանությունները հայտարարել էին երկրի հարավ-արևելքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների 28 ղեկավարի պաշտոնանկության մասին` ՔԱԿ հետ կապերի համար: Այդ որոշումը կայացվել է արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի շրջանակում, որը հայտարարվել է երկրում հուլիսի լույս 16-ի հեղաշրջման փորձից հետո:

17 Ноябрь 2016 - 07:10 AMT
В здании мэрии проходят обыски. Задержанный — член Демократической партии регионов, которую власти Турции обвиняют в связях с запрещенной в стране Рабочей партией Курдистана (РПК), передает РИА Новости со ссылкой на DHA.
Ранее он отбывал тюремное заключение за связь с РПК.
Ранее турецкие власти объявили о решении отстранить от должностей 28 глав местных администраций регионов на юго-востоке страны за их связь с РПК. Это решение было принято в рамках действия режима чрезвычайного положения, введенного в стране после попытки переворота в ночь на 16 июля.
Были арестованы десять депутатов парламента от прокурдской Партии демократии народов и мэры ряда городов населенных преимущественно курдами регионов на юго-востоке Турции, в том числе неофициальной курдской столицы — Диярбакыра. которых турецкие власти также обвинили в связях с РПК.