17 Նոյեմբեր 2016 - 08:28 AMT
Բանաստեղծ և երաժիշտ Բոբ Դիլանը չի կարողանա մեկնել Ստոկհոլմ` գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի հանձնման արարողությանը:
Դիլանը շատ կցանկանար մասնակցել արարողությանը, սակայն այլ գործեր ունի, հայտնել է նա Շվեդական ակադեմիային հղած նամակում, հայտնում է BBC-ին:
«Երեկ երեկոյան մենք անձնական նամակ ենք հղել Բոբ Դիլանին, որտեղ նա պարզաբանել է, եր նախկինում ունեցած պայմանավորվածությունների պատճառով չի կարողանա դեկտեմբերին մեկնել Ստոկհոլմ, նշանակում է, չի կարողանա մասնակցել արարողությանը: Նա կրկին նշել է, որ մեծ պատիվ է համարում մրցանակի շնորհումն իրեն և շատ կնցանկանար անձամբ ստանալ այն»,-ասվում է Շվեդիայի ակադեմիայի հայտարարության մեջ:
Մրցանակը ստանալու համար երաժիշտը պետք է Ստոկհոլմ այցելի կես տարվա ընթացքում` դեկտեմբերի 10-ից սկսած և դասախոսություն կարդա` դա ակադեմիայի միակ պայմանն է:
«Դափնեկրի ներկա չգտնվելը հազվագյուտ դեպք է, սակայն ոչ բացառիկ»,-ասել են Շվեդիայի ակադեմիայում` նշելով, որ Դիլանի մրցանակը «նախկինի պես իրեն է պատկանում»:
Բանաստեղծ և երաժիշտ Բոբ Դիլանը դարձել է գրականության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր: Մրցանակը շնորհվել է «ամերիկյան երգարվեստում նոր բանաստեղծական արտահայտչականության ստեղծման համար»:
Նոբելյան կոմիտեի կանոնադրության մեջ ասվում է, որ «գրականություն է համարվում ոչ միայն գեղարվեստական գրականությունը, այլ նաև այլ ստեղծագործությունները, որոնք իրենց ձևով կամ ոճով գրական արժեք են ներկայացնում»:

Поэт и музыкант Боб Дилан не сможет приехать в Стокгольм, чтобы лично получить Нобелевскую премию по литературе. Об этом сообщает Шведская академия.
Дилан очень хотел бы присутствовать на церемонии, но у него другие дела, сообщил он академикам в письме, пишет BBC.
«Вчера вечером мы получили личное письмо Боба Дилана, в котором он объяснил, что из-за договоренностей, сделанных раньше, он не сможет приехать в Стокгольм в декабре, а значит посетить церемонию вручения премии. Он вновь подчеркнул, что считает присуждение ему премии большой честью и что хотел бы получить ее лично», – говорится в заявлении Шведской академии.
Чтобы получить премию, музыканту нужно будет приехать в Стокгольм в течение полугода начиная с 10 декабря и прочитать лекцию – это является единственным условием академии.
«Решение лауреата не приезжать – редкость, но не исключение», – заявили в Шведской академии, подчеркнув, что приз Дилана «по-прежнему принадлежит ему».
Музыкант стал лауреатом Нобелевской премии по литературе в середине октября. В своем решении Шведская академия пояснила, что премия присуждена Дилану за «создание нового поэтического языка в рамках великой американской песенной традиции».
Первое время академикам не удавалось связаться с Диланом. Через две недели после присуждения он позвонил в Шведскую академию и сообщил, что премию примет, но не знает, сможет ли приехать в Стокгольм.