«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները ավելի քան 300 նախկին իրաքցի ոստիկանի են սպանել և թաղել Մոսուլից դեպի հարավ ընկած տարածքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch (HRW) կազմակերպության վրա հղումով:
Զանգվածային գերեզմանոցը գտնվում է Համամ ալ Ալիլ քաղաքում:
Ըստ իրավապաշտպանների, ոստիկանները «սպանվել են նախորդ երեք շաբաթվա ընթացքում»: Ասվում է, որ նրանք գնդակահարվել են կամ գլխատվել:
Եղբայրական գերեզմանոցը հայտնաբերվել է նոյեմբերի սկզբին: Ականատեսները հայտնում են, որ, հավանաբար, ԻՊ գրոհայինները մահապատժի են ենթարկել ավելի վաղ առևանգված նախկին ոստիկաններին, որոնք որպես կալանավոր էին պահվում: Գերեզմանոցը գտնվում է Մոսուլից 30 կմ հեռավորության վրա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԻՊ գրոհայինները Իրաքի անվտանգության ծառայության 295 նախկին աշխատակցի են առևանգել և բռնի տեղահանել են 1,5 հազար ընտանք Համմամ էլ Ալիլ քաղաքից:
Իրաքի բանակի հակաահաբեկչական ստորաբաժանումները սկսել են Մոսուլի գրոհը, որը երկու տարուց ավելի է վերահսկում են «Իսլամական պետության» գրոհայինները: Հատուկջոկատայինները քաղաք են մտել արևելյան մասից` Էլ Քարամա թաղամասից:Մոսուլի ազատագրման գործողությունը մեկնարկել է նոյեմբերի լույս 17-ի գիշերը:Քրդերի ռազմականացված «փեշմերգա» ջոկատները հսկողություն են հաստատել իրաքյան Մոսուլի մատույցներում գտնվող 7 բնակավայրում:

Боевики террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) убили более 300 бывших иракских полицейских и похоронили их к югу от Мосула, передает РИА Новости со ссылкой на международную правозащитную организацию Human Rights Watch (HRW).
Массовое захоронение находится в городе Хаммам эль-Алиль.
По данным правозащитников, полицейские «были убиты в течение предыдущих трех недель». Сообщается, что они были застрелены или обезглавлены.
Братскую могилу обнаружили в начале ноября. Очевидцы сообщили, что, вероятно, боевики ИГ казнили ранее похищенных экс-полицейских, которых они удерживали в качестве заключенных. Могила 50 метров в ширину и 100 метров в длину находится в 30 километрах к югу от Мосула.
Ранее сообщалось, что боевики ИГ похитили 295 бывших членов иракских служб безопасности и насильно переместили 1,5 тысячи семей из города Хаммам эль-Алиль в Мосул.
Операция по освобождению Мосула на севере Ирака от боевиков ИГ, захвативших город в 2014 году, продолжается с 17 октября. В ней участвуют иракские военные, местное ополчение, курдские формирования пешмерга, а также ВВС международной коалиции во главе с США.