17 Նոյեմբեր 2016 - 12:19 AMT
Գերմանիայի իշխանությունները մտադիր են Աֆղանստան վերադարձնել 12.539 փախստականի, քանի որ իրավիճակն Աֆղանստանում այլևս չի սպառնում քաղաքացիական բնակչության կյանքին: Այդ մասին ասվում է ներքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ ի պատասխան «Ձախակողմյան» կուսակցության հարցմանը:
«Անհնար է հաստատել ձեր երկրում անվտանգության հետ կապված իրավիճակի վատթարացումը: Սպառնալիքի աստիճանը Աֆղանստանի քաղաքացիական բնակչության համար չի փոխվել 2016-ի համեմատ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Meduza-ն Neue Osnabrücker Zeitung-ի վրա հղումով:
Ընդհանուր առմամբ Գերմանիայում Աֆղանստանից 247.000 փախստական կա, այսինքն արտաքսումը կվերաբերի ներգաղթյալների 5 տոկոսին: Մինչ օրս 2016-ին Աֆղանստան է վերադարձել միայն 27 փախստական, իսկ 2015-ին` 9 մարդ:
2016-ի հոկտեմբերին Եվրամիությունը համաձայնագիր է ստորագրել Աֆղանստանի հետ, որով նախատեսվում է աֆղանների անարգել վերադարձը հայրենիք: Բրյուսելը Քաբուլին 4 տարվա ընթացքում 2,68 մլրդ դեվրո կհատկացնի որպես օգնություն:

Власти Германии намерены вернуть в Афганистан 12 539 беженцев, так как обстановка в Афганистане больше не угрожает жизни гражданского населения. Об этом говорится в ответе министерства внутренних дел на запрос партии «Левые».
«Невозможно подтвердить ухудшение ситуации с безопасностью по всей стране. Степень угрозы для гражданского населения Афганистана не изменилось по сравнению с предыдущим годом», — говорится в ответе МВД, пишет Meduza со ссылкой на Neue Osnabrücker Zeitung.
Всего в Германии зарегистрировано 247 тысяч беженцев из Афганистана, то есть высылка затронет 5% прибывших. До сих пор в 2016 году в Афганистан вернули только 27 беженцев, за весь 2015 год — 9 человек.
Доля афганцев, которые успешно получают статус беженца, также упала в 2016 году до 52% с 78% годом ранее.
В октябре 2016 года Евросоюз подписал соглашение с Афганистаном, которое предполагает беспрепятственное возвращение афганцев на родину. Брюссель, со своей стороны, окажет Кабулу помощь в размере 2,68 миллиарда евро в течение четырех лет.