Սպորտային հանդերձանք արտադրող Adidas ընկերությունը 30%-ով կկրճատի ամենամյա հովանավորչական վճարումները «Մանչեսթեր Յունայթեդին», եթե ակումբը երկրորդ տարին անընդմեջ չմասնակցի Չեմպիոնների լիգային:
2014-ին գերմանական կոնցերնը անգլիական ակումբի հետ 10-ամյա պայմանագիր է կնքել 750 մլն ֆունտ ընդհանուր արժողությամբ: Ակումբի ֆինանսական տնօրեն Քլիֆ Բեյթին հաստատել է, որ համաձայնագրով պատժամիջոցներ են նախատեսված թիմի անհաջող ելույթների դեպքում:
Այդպես «Մանչեսթեր Յունայթեդը» կզրկվի ավելի քան 21 մլն ֆունտից (գրեթե 25 մլն եվրո) խաղաշրջանի համար նախատեսված 70 մլն ֆունտից, եթե երկրորդ տարին անընդմեջ չմասնակցի Չեմպիոնների լիգային, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
2015-16 խաղաշրջանում ակումբը 5-րդ տեղը գրավեց առաջնությունում և չմասնակցեց Չեմպիոնների լիգային: Ընթացիկ խաղաշրջանում թիմը մասնակցում է Եվրոպայի լիգային և միայն 3-րդ տեղն է գրավում A խմբում: Անգլիայի առաջնությունում «Մանչեսթեր Յունայթեդը» դեռևս 6-րդ տեղում է` զիջելով 4 միավոր 4-րդ տեղին, որը իրավունք է տալիս մասնակցելու Եվրոպայի գավաթի գլխավոր ակումբային մրցաշարին:
2016/17-ի Չեմպիոնների լիգային չմասնակցելու պատճառով «Մանչեսթեր Յունայթեդը» արդեն կորցրել է մի քանի միլիոն եվրո: 2015-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ակումբը 3-4 միլիոն ֆունտ (4 մլն եվրո) քիչ է ստացել: Խաղերի օրերին հասույթը նվազել է 32,2%` մինչև 16,8 մլն ֆունտ (մոտ 20 մլն եվրո):

18 Ноябрь 2016 - 09:09 AMT
Производитель спортивной экипировки Adidas урежет на 30% ежегодные спонсорские выплаты английскому «Манчестер Юнайтед», если клуб второй год подряд не сыграет в Лиге чемпионов.
Немецкий концерн в 2014 году заключил с МЮ 10-летний контракт на общую сумму в 750 млн фунтов, и финансовый директор манкунианцев Клифф Бэйти подтвердил, что соглашение предусматривает санкции на случай неудачного выступления команды.
Так «Манчестер Юнайтед» не получит более 21 млн фунтов (почти 25 млн евро) из полагающихся на сезон 70 млн фунтов, если второй год подряд останется без Лиги чемпионов, пишет «Интерфакс».
В сезоне 2015/16 МЮ занял в чемпионате пятое место и не попал в ЛЧ. Команда в нынешнем сезоне выступает в Лиге Европы и идет лишь на третьем месте в группе А.
В чемпионате Англии манкунианцы пока занимают шестое место, уступая четыре очка четвертому месту, дающему право участвовать в главном клубном турнире Европы.
Непопадание в Лигу чемпионов сезона-2016/17 уже стоило МЮ нескольких миллионов евро. Так, по сравнению с аналогичным периодом 2015 года, «Манчестер» получил на 3.4 млн фунтов меньше (4 млн евро). Выручка в день матчей упала на 32,2% до 16,8 млн фунтов (почти 20 млн евро).