18 Նոյեմբեր 2016 - 12:37 AMT
Ռուսաստանին մեկուսացնելու հնարավորություն չկա, հարկավոր է նրա հետ հարաբերություններ կառուցել: Այդ մասին նոյեմբերի 18-ին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը` ելույթ ունենալով Բրյուսելում Մարշալի գերմանական հիմնադրամում:
«Մենք չենք կարող մեկուսացնել Ռուսաստանին, ուստի հարկավոր է նրա հետ հարաբերություններ կառուցել: Իմ հանդիպումները Լավրովի հետ հաստատում են, որ Ռուսաստանը բաց է համագործակցության համար»,-ասել է նա: «Ռուսաստանը մեր ամենամեծ հարևանն է և ոչ մի տեղ չի անհետանալու: Մենք պետք է խոսենք այն մասին, թե ինչպես կարելի է խուսափել զինված միջադեպերից, և ինչպես անել այնպես, որ միջադեպի դեպքում իրավիճակը դուրս չգա հսկողությունից: Դա հատկապես կարևոր է լարվածության պարագայում»:
Նա նշել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ն քննարկում է ՌԴ հետ ԵԱՀԿ Վիեննայի փաստաթղթի բարեփոխման հնարավորությունը, որը վերաբերում է Եվրոպայում ռազմական գործունեությանն ու զորավարժությունների հսկողությանը:
«Ռուսաստանն օգտվում է սողանցքերից փաստաթղթում, չհայտարարված զորավարժություններ է անցկացնում` խուսափելով միջազգային հսկողությունից: Ուստի Վիեննայի փաստաթուղթն արդիականացման կարիք ունի»,-ասել է Ստոլտենբերգը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ստոլտենբերգը Ռուսաստանին նաև սպառնալիք է համարում ՆԱՏՕ-ի անվտանգությանը, նշելով, թե «Ռուսաստանն այսօր ոչ միայն արևելքում է, այլ նաև հարավում` Սիրիայում»:
Ավելի վաղ Ստոլտենբերգը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ն կբարձրացնի իր հարյուր հազարավոր զինվորականների մարտունակությունը ՌԴ հետ հարաբերություններում աճող լարվածության պատճառով:
Հուլիսին ՆԱՏՕ-ն հավանություն տվեց իր արագ արձագանքման ուժերի տեղակայմանը Լեհաստանում և Բալթիայի երկրներում` 4 գումարտակ 1000-ական զինծառայողով: Հոկտեմբերի վերջում Ստոլտենբերգը զեկուցեց, որ դաշինքը 8 նոր կենտրոնակայան է բացել Արևելյան Եվրոպայում, իսկ անդամ երկրների ռազմական ծախսերը վերջին տարիներին առաջին անգամ աճել են:

Возможности изолировать Россию нет, необходимо выстраивать с ней отношения. Об этом 18 ноября заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг, выступая в Германском фонде Маршалла в Брюсселе.
«Мы не можем изолировать Россию, и поэтому нам необходимо выстраивать с ней диалог. Мои встречи с министром Лавровым подтверждают, что Россия открыта к этому», – сказал он.
«Россия наш крупнейший сосед и она никуда не денется, – продолжил он. – Мы должны говорить о том, как избежать военных инцидентов, и как сделать так, чтобы в случае инцидента ситуация не вышла из-под контроля. Это особенно важно в периоды, когда напряженность в отношениях высока».
Он также отметил, что НАТО обсуждает с Россией возможность реформы Венского документа ОБСЕ по контролю за военной деятельностью и учениями в Европе.
«Россия использует лазейки в законодательстве и проводит значительное количество внезапных учений, уходя от международного контроля. Именно поэтому мы считаем необходимым модернизировать венский документ», – сказал Столтенберг, передает ТАСС.
В другой части своей речи Столтенберг назвал Россию в числе вызовов безопасности альянса, отметив, что «Россия сегодня находится не только на Востоке, но и на Юге, где она представлена в Сирии».
«Поэтому сегодня различия между вызовами безопасности (НАТО) на востоке и юге не столь очевидны», – сказал он.
Ранеегенеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг заявил, чтоНАТО приведет в состояние повышенной боеготовности сотни тысяч военнослужащих на фоне растущей напряженности в отношениях с Россией.
Июльский саммит НАТО одобрил решение о размещении сил быстрого развертывания (четыре батальона по 1000 человек) в Польше и странах Балтии. В конце октября Столтенберг отчитывался, что альянс открыл 8 новых штабов в Восточной Европе, силы быстрого реагирования были увеличены втрое, а военные расходы стран – членов организации впервые за много лет возросли, а в этом году вырастут еще больше.