19 Նոյեմբեր 2016 - 08:50 AMT
Զիկա վիրուսն այլևս արտակարգ իրավիճակ չի համարվում առողջապահության ոլորտում, որը միջազգային նշանակություն ունի: Այդ մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հայտարարության մեջ, որը տարածվել է Զիկա վիրուսի իրավիճակի գծով արտակարգ կոմիտեի 5-րդ նիստից հետո:
«Կոմիտեն կարծում է, որ Զիկա վիրուսը և դրա հետ կապված բարդությունները խնդիր են հանրային առողջապահության համար և պահանջում են ինտենսիվ գործողություններ, սակայն արդեն չունեն միջազային նշանակություն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կոմիտեն նշել է, որ հիվանդության և դրա բարդությունների ասպեկտներից շատերը դեռ պետք է հետազոտել, սակայն դա շատ ավելի լավ կարվի հետազոտությունների միջոցով: Արտակարգ կոմիտեն խորհուրդ է տալիս կայուն ծրագիր մշակել այդ հիվանդության դեմ պայքարելու համար:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն արձանագրել է Զիկա վիրուսի փոխանցման դեպք` աշխարհի 67 երկրում: ԱՀԿ տվյալներով՝ 11 երկիր հայտարարել է մարդուց մարդ Զիկա վիրուսի փոխանցման դեպքերի մասին:

Вирус Зика больше не является чрезвычайной ситуацией в области здравоохранения, имеющей международное значение. Об этом говорится в заявлении Всемирной организации здравоохранения, распространенном по итогам пятого заседания Чрезвычайного комитета по ситуации с вирусом Зика.
«Чрезвычайный комитет полагает, что вирус Зика и связанные с ним осложнения остаются проблемой общественного здравоохранения требующей интенсивного действия, но уже не представляют собой чрезвычайную ситуацию в области здравоохранения, имеющую международное значение, как это определено в соответствии с ММСП (Международные медико-санитарные правила)», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
Комитет отметил, что многие аспекты данного заболевания и связанных с ним осложнений все еще необходимо понять, но это может быть гораздо лучше сделано через исследования. Чрезвычайный комитет рекомендует разработать усточивую программу работы с ресурсами для борьбы с данной болезнью длительного характера и ее осложнениями.
ВОЗ ранее объявила эпидемию лихорадки Зика пандемией. В странах, где распространен дневной комар Aedes Aegypti, который переносит вирус Зика, в том числе в Таиланде и соседних странах, принимаются чрезвычайные меры контроля популяции этих комаров.