ԱՄՆ Փենսիլվանիայի համալսարանի ՁԻԱՀ հետազոտման կենտրոնի գիտնականները կարողացել են փոփոխել T-լիմֆոցիտները, որոնք կայուն են դարձել ՄԻԱՎ-ի հանդեպ:
T-լիմֆոցիտները իմունային բջիջներ են, որոնք սպանում են ախտահարված և քաղցկեղային բջիջները: Ստանդարտ հակավիրուսային թերապիան ճնշում է ակտիվ ախտահարված բջիջները, սակայն չի ազդում մյուս ախտահարված T-լիմֆոցիտների վրա: Դա նշանակում է, որ այժմ գոյություն ունեցող դեղամիջոցները կարող են վերահսկել ՄԻԱՎ-վարակի ակտիվությունը, սակայն չբուժել դրանից: Ջեյմս Հոքսին իր աշխատակիցների հետ միասին փոփոխության է ենթարկել T-լիմֆոցիտները С34 պեպտիդը ներարկելով ՄԻԱՎ ներթափանցման գործում որոշիչ դեր ունեցող CXCR4 և CCR5 ռեցեպտորների մեջ, գրում է Lenta.ru-ն Mediacal Xpress-ի վրա հղումով:
Օգտագործելով այդ մոլեկուլները պեպտիդներն այնտեղ հասցնելու համար, ուր ներթափանցել է վիրուսը, հետազոտողները հայտնաբերել են, որ ՄԻԱՎ տարածումը դանդաղում է: Ընդ որում նման դեպքերում բջիջները պաշտպանված էին նույնիսկ վիրուսի այն շտամերից, որոնք կայուն են դեղամիջոցների հանդեպ: Հետազոտության արդյունքները հիմք են հանդիսացել ՄԻԱՎ վարակով հիվանդների մասնակցությամբ կլինիկական փորձարկումների համար, որոնք նախատեսվում է սկսել դեկտեմբերին:
Հոկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ բրիտանացի բժիշկներին Օքսֆորդի և Քեմբրիջի համալսարաններից, ինչպես նաև Լոնդոնի Համալսարանական և Թագավորական քոլեջներից, հաջողվել է առաջին անգամ ՄԻԱՎ-ից բուժել մեծահասակ մարդու: Նոր մեթոդաբանությունն, ըստ գիտնականների, թույլ է տալիս հետևել ու ոչնչացնել ՄԻԱՎ-ն անմիջապես ամբողջ օրգանիզմում, ոչ թե միայն այն հատվածներում, որտեղ վիրուսն առավել ակտիվ է:

Ученые из Пенсильванского центра исследования СПИДа в Университете Пенсильвании смогли изменить Т-лимфоциты и теперь они стали устойчивы к ВИЧ.
T-лимфоциты представляют собой иммунные клетки, которые убивают инфицированные и раковые клетки. Стандартная антиретровирусная терапия подавляет активные инфицированные клетки, но не затрагивает остальные зараженные T-лимфоциты. Это означает, что существующие в настоящее время препараты способны контролировать активность ВИЧ-инфекции, но не избавляться от нее. Джеймс Хокси вместе с коллегами изменила Т-лимфоциты путем введения пептида С34 в рецепторы CXCR4 и CCR5, которые имеют решающее значение для проникновения ВИЧ, пишет Lenta.ru со ссылкой на Mediacal Xpress.
Используя эти молекулы для доставки пептида к месту, где проник вирус, исследователи обнаружили замедление распространения ВИЧ. Причем в таком случае клетки были защищены даже от тех штаммов вируса, которые устойчивы к препаратам. Результаты этого исследования заложили основу для начала клинических испытаний с ВИЧ-инфицированными пациентами, которые планируется начать в декабре.
В начале октября стало известно, что британским медикам из Оксфордского и Кембриджского университетов, а также Университетского и Королевского колледжей Лондона удалось впервые вылечить взрослого человека от ВИЧ. Новая методика, по словам ученых, позволяет отслеживать и уничтожать ВИЧ сразу во всем организме, а не только в тех местах, где вирус наиболее активен.