Թուրքիայի ավելի քան 4,4 հազար քաղաքացի է ապաստան խնդրել Գերմանիայում 2016-ին: Այդպիսի տվյալներ է բերում Միգրացիայի և փախստականների գծով դաշնային գերատեսչությունը:
Այդ թիվը երկու անգամ գերազանցում է 2015-ի ցուցանիշը` այն ժամանակ Թուրքիայից ապաստան խնդրողները 1767 էր: Ընդ որում, ըստ «Քրիստոնյա սոցիալական միություն» կուսակցության անդամ Ստեֆան Մայերի, չի բացառվում, որ ապաստան փնտրող թուրքերի քանակը Գերմանիայում շարունակի աճել, գրում է Lenta.ru-ն The Local-ի վրա հղումով:
«Մենք չենք լուծի Թուրքիայի խնդիրները, հրավիրելով նրա բոլոր քաղաքացիներին, որոնք քննադատում են ռեժիմը, և ապաստան տալով: Մենք չպետք է այդպիսի ծառայություն մատուցենք Էրդողանին, քանի որ դա հենց այն է, ինչից նա ցանկանում է ձերբազատվել` ընդդիմությունից»,-հայտարարել է Մայերը:
Նա քննադատել է ԱԳՆ ղեկավար Շտայնմայերի հայտարարությունը, որով նա կոչ է արել թուրք գիտնականներին, լրագրողներին, մշակույթի և արվեստի գործիչներին, «որոնք այլևս չեն կարող աշխատել Թուրքիայում», Գերմանիա գալ: Նա հավելել է, որ Գերմանիան ցանկանում է օգնել այդ մարդկանց:
Ապաստանի հայցումները Գերմանիայում աճել են Թուրքիայում հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձից հետո, երբ զանգվածային զտումներ սկսվեցին իշխանական մարմիններում, պետական կառավարման հաստատություններում, դատարաններում, կրթության ոլորտում, ԶԼՄ-ներում, բանակում ու հատուկ ծառայություններում:

19 Ноябрь 2016 - 07:41 AMT
Свыше 4.4 тысяч турецких граждан попросили убежища в Германии в 2016 году. Такие данные приводит немецкое Федеральное ведомство по делам миграции и беженцев.
Эта цифра в два раза превышает показатель 2015 года: тогда число просителей убежища из Турции составляло 1767 человек. При этом, по словам члена партии Христианско-социальный союз (ХСС) Стефана Майера, не исключено, что число турок, которые обратятся к Германии в поисках убежища, лишь продолжит расти, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Local.
«Мы не решим проблемы Турции, приглашая всех граждан, которые критикуют режим, и разрешая им подавать заявки на получение убежища. Мы не должны оказывать такую любезность президенту (Реджепу Тайипу) Эрдогану, потому что это именно то, чего он хочет – избавиться от оппозиции», – заявил Майер.
Политик раскритиковал недавнее заявление главы МИД страны Франка-Вальтера Штайнмайера, который призвал турецких ученых, журналистов, представителей культуры и искусства, «которые больше не могут работать в Турции», приезжать в ФРГ. По словам министра, Берлин хочет помочь этим людям.
Рост числа заявок на предоставление убежища вырос после того, как в Турции после попытки госпереворота, предпринятой 15 июля, начались массовые чистки в органах власти, государственного управления, судах, учреждениях сферы образования, СМИ, армии и спецслужбах.