Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ նորահայտ մարտահրավերների հարցերով փոխտեղակալ Ջեյմի Շեային։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքն ու հեռանկարները։ ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը բարձր է գնահատել Հայաստանի մասնակցությունը Աֆղանստանում և Կոսովոյում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած միջազգային առաքելություններին: Կողմերն արդյունավետ են գնահատել պաշտպանական բարեփոխումների, պաշտպանական կրթության և վարժանքների, բարեվարքության և այլ բնագավառներում իրականացվող համագործակցությունն ու ՆԱՏՕ-ի խորհրդատվական աջակցությունը։ Կարևորվել է քաղաքական երկխոսության ձևաչափերի հետագա օգտագործումը Անհատական գործընկերության գործողությունների նոր ծրագրի մշակման նպատակով, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Զրույցի ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Նոյեմբերի 18-ին Հայաստանում ավարտվել է «ՆԱՏՕ-ի շաբաթը», որի ընթացքում իրականացվող միջոցառումների հիմնական նպատակն է լայն հանրությանը ներկայացնել այն գործողությունների, համագործակցության շրջանակը, որը Հայաստանը զարգացնում է ՆԱՏՕ-ի հետ:
2004 թվականից Հայաստանը տարբեր առաքելություններում ունի խաղաղապահ բրիդագներ, որոնք ամերիկյան, գերմանական, հունական ղեկավարության ներքո անվտանգությունն ապահովում են այնպիսի երկրներում, որտեղ խաղաղության հասատատումը խնդրահարույց է եղել:

19 Ноябрь 2016 - 09:00 AMT
Министр обороны Армении Виген Саргсян принял 18 ноября заместителя помощника генерального секретаря НАТО Джеми Ши.
В ходе встречи обсуждались ход и перспективы сотрудничества Армения-НАТО. Представитель НАТО высоко оценил участие Армении в возглавляемой НАТО международной миротворческой миссии в Афганистане и Косово.
Собеседники оценили как эффективное реализуемое в сфере оборонных реформ, военного образования и тренингов сотрудничество, а также консультативную поддержку НАТО.
Была подчеркнула важность дальнейшего использования форматов политического диалога с целью разработки новой Программы действий индивидуального партнерства.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями также вокруг вопросов региональной безопасности, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
«Неделя НАТО» (14-18 ноября) прошла в рамках Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP) и организуется министерствами иностранных дел и обороны, общим дипломатическим отделом НАТО, посольством Германии в Армении, Информационным центром НАТО.
Армения участвует в международных миротворческих миссиях с 2004 года. На данный момент армянские миротворцы дислоцированы в Косово и Афганистане, также контингент из Армении осуществляет миссию в Ливане под эгидой ООН.