Նոյեմբերի 16-ից 19-ը Բելգիայում մի շարք միջոցառումներ էին նախատեսված՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության անկախության 25 ամյակին, որոնք, սակայն տեղի չեն ունեցել: ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում պարզաբանեց, որ նախապես ծրագրված այցը չեղարկվել է, քանի որ երկրում զորավարժություններ էին ընթանում, և ավելի նպատակահարմար և առաջնային էր, որ երկրի նախագահն ու բանակի գերագույն գլխավոր հրամանատարը չբացակայի հանրապետությունից:
«Միջոցառումներն իրոք ծրագրված էին: Բայց դրանց չեղարկումը ոչ մի կապ չունի ադրբեջանական «փայլուն, մտածված, պաշտանմունքի կոթող դարձած» դիվանագիտական աշխատանքի հետ: Պարզապես հանգամանքների բերումով այս պահին ավելի կարևոր էր, որ երկրի ղեկավարը լինի Արցախում»,- նշեց Բաբայանը:
Նոյեմբերի 19-ին ադրբեջանական լրատվական կայքերը հայտարարել են, թե Բելգիայում նախատեսված՝ Արցախի Հանրապետության անկախության 25 ամյակին նվիրված միջոցառումներն ու ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի այցը չեղարկվել է ադրբեջանական դիվանագիտության և դեսպանության աշխատանքի շնորհիվ: Նշվում էր, թե Բելգիայում Ադրբեջանի դեսպանությունն իր բողոքն է արտահայտել միջոցառումների անցկացման հետ կապված, ինչից հետո Բելգիայի ԱԳՆ-ն չեղարկել է դրանք:

19 Ноябрь 2016 - 10:06 AMT
Пресс-секретарь президента НКР: Отмена визита Саакяна в Бельгию не связана с «блестящей» дипломатией Баку
В Бельгии 16-19 ноября был запланирован ряд мероприятий, посвященных 25-летию независимости Нагогно-Карабахской Республики, на которых должен был присутствовать президент НКР Бако Саакян. Однако мероприятия не состоялись.
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян в беседе с PanARMENIAN.Net разъяснил, что запланированный ранее визит не состоялся из-за проводимых в республике военных учений, и присутствие президента и верховного главнокомандующехо армиина них более важно.
19 ноября в азербайджанских СМИ распространилась информация о том, что якобыпроведение 16-19 ноября в Брюсселе мероприятий, посвященных 25-летию независимости НКР, в которых планировалось участие президента республики Бако Саакяна, было отменено благодаря дипломатическим усилиям Азербайджана. Отмечалось, что посольство Азербайджана направило протест в Брюссел в связи с организацией фотовыставки и концерта, посвященных НКР, после чего якобы мероприятия были отменены.
«Мероприятия на самом деле были запланированы, однако их отмена не имеет никакого отношения к «блестящим» дипломатическим усилиям Азербайджана. Просто исходя из обстоятельств, на данный момент оказалось более важным прибывание главы государства в Карабахе»,- отметил Бабаян.