Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հավանություն է տվել «Վրացական երազանք» կուսակցության կողմից ներկայացված Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի թեկնածությանը երկրի վարչապետի պաշտոնում:
Կարգադրության մեջ ասվում է, որ ըստ Վրաստանի սահմանադրության 80-րդ հոդվածի երկրորդ կետի, երկրի վարչապետի պաշտոնում ներկայացվում է Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի թեկնածությունը, որին առաջադրել է ընտրական սուբյեկտ` «Վրացական երազանք» քաղաքական միավորումը, որը լավագույն արդյունքն է գրանցել 2016-ի խորհրդարանական ընտրություններում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նոր խորհրդարանում, որը սկսել է աշխատանքը նոյեմբերի 18-ին Քութաիսի քաղաքում, սահմանադրական մեծամասնություն (150-ից 115 տեղ) ունի «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, որն էր առաջարկել է վարչապետի թեկնածուին:
Վրաստանի խորհրդարանի 150 պատգամավորից 77-ն ընտրվել է կուսակցական ցուցակներով: «Վրացական երազանքը» կուսակցական ցուցակներով 44 տեղ է ստացել, «Միասնական ազգային շարժումը»` 27, «Վրաստանի հայրենասերների ալյանսը»` 6:
Ըստ Վրաստանի սահմանադրության, այն կուսակցությունը կամ դաշինքը, որը ստանում է պարզ մեծամասնությունը խորհրդարանում, իրավունք ունի առաջարկելու վարչապետի թեկնածությունն ու կառավարություն ձևավորել: 2013-ից Վրաստանում գործադիր իշխանության ղեկավարը վարչապետն է, նախագահը համարվում է երկրի ղեկավարը, սակայն նրա լիազորությունները շատ սահմանափակ են:

19 Ноябрь 2016 - 10:47 AMT
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили одобрил представленную партией «Грузинская мечта» (ГМ) кандидатуру Георгия Квирикашвили на пост премьер-министра страны.
В распоряжении сказано, что согласно второму пункту статьи 80 Конституции Грузии, на пост премьер-министра страны представляется кандидатура Георгия Квирикашвили, выдвинутая избирательным субъектом – политическим объединением «Грузинская мечта», получившим наилучший результат на парламентских выборах 2016 года, пишет ТАСС.
В новом парламенте (начал работу 18 ноября в Кутаиси) конституционное большинство мест (115 из 150 ) имеет партия ГМ и она предложила свою кандидатуру на пост премьера.
Ранее в ГМ заявили, что партия выдвинет на эту должность Георгия Квирикашвили, занимающего пост премьера с 29 декабря 2015 года.
В связи с утверждением 18 ноября полномочий нового парламента и в соответствии с Конституцией страны президент Маргвелашвили издал распоряжение и поручил кабинету министров, в том числе и премьер-министру Квирикашвили, «исполнять обязанности до формирования нового правительства».
Весь кабинет министров с 18 ноября перешел в режим «исполняющего обязанности». В начале следующей недели в Кутаиси состоится заседание парламента, которое рассмотрит вопрос об утверждении нового премьер-министра Грузии.