21 Նոյեմբեր 2016 - 06:52 AMT
Ֆրանսիայում աջակողմյանների և կենտրոնամետների փրայմերիզի առաջին փուլն ավարտվել է սենսացիայով: Մեծ առավելությամբ հաղթել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Ֆրանսու Ֆիյոնը, որը ռուսամետ թեկնածու է համարվում: Երկրորդ փուլում նա կմրցակի կառավարության նախկին նախագահ Ալեն Ժյուպեի հետ, իսկ նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին պարտություն է կրել և դուրս մնացել նախագահի պաշտոնի համար ընտրարշավից` ցույց տալով ընդամենը երրորդ արդյունքը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախընտրական արշավի մեկնարկից ի վեր դիտորդների մեծ մասը և հարցումները տվյալները արձանագրում էին Ժյուպեի և Սարկոզիի առավելությունը` կանխագուշակելով նրանց մենամարտը երկրորդ փուլում, իսկ Ֆիյոնը Լե Պենի հետ կիսում էր 3-4 տեղերը:
Իրավիճակը փոխվեց բանավեճերի մեկնարկից հետո, որոնք հեռարձակվում էին հեռուստատեսությամբ: Բանավեճերի ավարտին Ֆիյոնն արդեն մեկ կետով առաջ էր անցնում Ժյուպեից և Սարկոզիից` նա ուներ 30 տոկոս, մրցակիցները` 29:
Ելույթ ունենալով կողմնակիցների առջև` Սարկոզին խոստովանել է պարտությունն ու շնորհավորել Ֆիյոնին ու Ժյուպեին երկրորդ փուլ դուրս գալու կապակցությամբ: Սարկոզին հայտարարել է, որ կսատարի երկրորդ փուլում Ֆիյոնին, և որ հեռանում է քաղաքականությունից:
Նոյեմբերի 20-ին, երբ հայտնվեցին փրայմերիզի` ներկուսակցական ընտրությունների, առաջին տվյալները (Ֆիյոն`42,8%, Ժյուպե` 26,0%, Սարկոզի` 24,4%), քաղաքական մեկնաբաններն ու փորձագետները դեռ ասում էին, որ ամեն ինչ կարող է փոխվել, երբ հրապարակվեն խոշոր քաղաքների տվյալները: Սակայն Ֆիյոնը միայն ամրացրեց իր դիրքը, իսկ Սարկոզիի ցուցանիշները գնալով նվազում էին:

21 Ноябрь 2016 - 07:01 AMT
Первый тур президентских праймериз правых и центристов во Франции закончился сенсацией: со значительным отрывом победу одержал экс-премьер Франсуа Фийон, который считается пророссийским кандидатом. Во втором туре он встретится с бывшим председателем правительства Аленом Жюппе, а экс-глава государства Николя Саркози потерпел поражение и выбыл из президентской гонки, финишировав лишь третьим, передает РИА Новости.
С начала предвыборной кампании подавляющее большинство наблюдателей и данные опросов отдавали преимущество Жюппе и Саркози, предрекая их схватку во втором туре. Фийон же наравне с Лэ Мэром был третьим-четвертым.
Ситуация изменилась с началом серии дебатов, которые в прямом эфире транслировали ведущие французские телеканалы. Фийон уверенно провел первую встречу, прекрасно проявил себя во второй, спокойно, грамотно и четко отстаивая свои убеждения, а после третьей и вовсе оказался лидером в опросах, обойдя Жюппе и Саркози на один пункт (30% у него, по 29% — у конкурентов).
Выступая перед своими сторонниками, Саркози признал поражение и поздравил Фийона и Жюппе с выходом во второй тур. Он отметил, что оба — достойные люди, отличные кандидаты и политики, которыми французские правые должны гордиться.
20 ноября, когда появились первые официальные данные итогов праймериз (Фийон — 42,8%, Жюппе — 26,0%, Саркози — 24,4%), политические комментаторы и эксперты по изучению общественного мнения призвали отнестись к ним с огромной осторожностью: мол, еще слишком рано, все может измениться, когда пойдет информация с избирательных участков в крупных городах. Однако Фийон лишь упрочил результат, тогда как показатели Саркози опускались все ниже.