ՄԱԿ առաջարկը Հալեպում ծանր մարտերի դադարեցման մասին մերժվել է Սիրիայի կառավարության կողմից: Այդ առաջարկը նախատեսում էր, որ ընդդիմությունը կպահպանի իշխանությունը քաղաքի արևելյան թաղամասերում ապստամբների ուժերի հեռանալուց հետո:
Նոյեմբերի 20-ին ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան առաջարկեց Դամասկոսին ինքնավարություն տրամադրել Հալեպի այն մասերին, որոնք վերահսկում է ընդդիմությունը, սակայն Սիրիայի իշխանությունները մերժեցին առաջարկը, հայտնում է BBC-ին:
Ավելի վաղ Դե Միստուրան հայտարարել էր, որ կառավարությունը կարող է «պյուռոսյան հաղթանակի» հասնել Հալեպում, եթե քաղաքական համաձայնության չգա ընդդիմության հետ:
Դե Միստուրան Դամասկոս էր ժամանել երկրում կրկին խաղաղության հասնելու փորձ ձեռնարկելու նպատակով: Նրա առաջարկները, ինչպես հայտնում է Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալեմը, ներառում են ինքնավար վարչակազմի ստեղծում ընդդիմության կողմից վերահսկվող շրջաններում:
Վալիդ Մուալեմը, որը նոյեմբերի 20-ին հանդիպել էր Սիրիայում ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդի հետ, այդ առաջարկն անվանեց Սիրիայի ազգային ինքնիշխանության խախտում:

21 Ноябрь 2016 - 07:46 AMT
Предложение ООН о прекращении тяжелых боев в городе Алеппо отвергнуто правительством Сирии. Это предложение предусматривало сохранение власти оппозиции в восточных районах города после вывода оттуда сил повстанцев.
20 ноября специальный посланник ООН Стефан Де Мистура предложил правительству в Дамаске предоставить автономию удерживаемой повстанцами части Алеппо, но это предложение не было принято сирийскими властями, передает BBC.
Ранее Де Мистура заявил, что правительство рискует добиться «пирровой победы» в Алеппо, если оно не заключит политическое соглашение с оппозицией.
Де Мистура прибыл в Дамаск в попытке еще раз добиться заключения мира в стране. Его предложения, как сообщил министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем, включают создание автономной администрации в районах, удерживаемых оппозицией.
Валид Муаллем, встретившийся 20 ноября со специальным посланником ООН в Сирии, назвал это предложение нарушением национального суверенитета Сирии.
В предшествующие дни удерживаемые повстанцами районы города подвергались интенсивным авиаударам.По данным расположенного в Британии Центра мониторинга за соблюдением прав человека в Сирии, не менее 130 человек погибли на востоке Алеппо после возобновления авианалетов и обстрелов за несколько дней.Сирийская гражданская оборона сообщила, что только 19 ноября по восточной части Алеппо было нанесено 180 авиаударов.