Իրաքցի քրդերը, ռիսկի ենթարկելով սեփական կյանքը, մաքսանենգ ճանապարհով Իրան են տեղափոխում Հայաստանից արտահանված ալկոհոլը, գրում է Fox News-ը: Ըստ պարբերականի, ամեն ամիս մոտ 15 մարդ է մահանում մաքսանենգ ապրանքներ փոխադրելիս:
Հարյուրավոր մարդիկ ամեն ամիս ոտքով կամ ձիերով քուրդ առաքողներից վերցնում են բեռնատարներով Իրան հասցված «արգելված» ապրանքը: Մաքսանենգ ալկոհոլի մեծ մասը մեծածախ գներով ձեռք է բերվում Հայաստանում: Իրաքցի քրդերի շրջանում հատկապես սիրված են Absolut օղին, Johnnie Walker վիսկին և կեղծված Grey Goose օղին` հենց այդ խմիչքներն են ամենից հաճախ գնում քրդերը:
Քրդերի կողմից վերահսկվող տարածքով Իրան փոխադրելիս ալկոհոլային ապրանքների արժեքն աճում է 3 անգամ: Մաքսանենգները, որոնք հիմնականում երկու կողմերի աղքատ գյուղացիներ են, սովորաբար վաստակում են մոտ $60 դոլար մեկ ուղևորության համար, որը մոտ 6 ժամ է տևում բեռնումից մինչև առաքում: Առաքողները շատ ավելի մեծ գումարներ են վաստակում, քանի որ ավելի բարդ գործ են կատարում` շրջանցելով Իրանի խիստ օրենքները ալկոհոլի ոլորտում:
Իրանում անշեղորեն աճում է ալկոհոլի պահանջարկը, քանի որ այն օրենքից դուրս է համարվում 1979-ի հեղափոխությունից հետո: Սպիրտային խմիչքների սպառումն Իրանում «Աստծո դեմ հանցագործություն է համարվում» և պատժվում է մտրակի հարվածներով:
Ըստ ՀՀ վիճակագրական ծառայության, 2016-ի առաջին 6 ամսում ՀՀ-ից Իրաք է արտահանվել 665.000 լ կամ 1.330.000 շիշ ալկոհոլ, հիմնականում քրդական տարածք, ինչը 2 անգամ գերազանցում է արտահանման ծավալը 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

Иракские курды, рискуя жизнью, контрабандой перевозят в Иран алкоголь, приобретенный в Армении, пишет Fox News. По данным издания, ежемесячно около 15 человек погибают при транспортировке контрабанды.
Сотни людей каждый месяц пешком или верхом забирают у курдских поставщиков привезенный на грузовиках «запретный» товар. Большая часть контрабандного алкоголя приобретается оптом из Армении. Самыми популярными среди курдов Ирака марками являются водка Absolut, виски Johnnie Walker и поддельная водка Grey Goose – именно эти виды напитков чаще всего приобретают курды.
В ходе перевозки товара через курдскую территорию и Иран стоимость алкогольной продукции увеличивается втрое.
Контрабандисты – в основном бедные фермеры с обеих сторон границы – обычно зарабатывают около $60 за одну поездку, которая занимает около 6 часов от погрузки товара до доставки. Их поставщики зарабатывают гораздо больше, так как выполняют более сложную работу, обходя жесткие законы Ирана в сфере алкоголя.
Спрос на алкоголь в Иране неуклонно растет, так как он был объявлен вне закона после революции 1979 года. Потребление спиртных напитков в Исламской республике считается «преступлением против Бога» и наказывается ударамы плетьми.
Согласно данным Комитета по госдоходам Армении, в первые шесть месяцев 2016 года из Армении в Ирак было экспортировано 665 тысяч литров (1.330.000 бутылок обЪемом 0.5 л) алкоголя. что вдвое превышает объем экспорта за тот же период 2015 года. Львиная доля экспорта армянского алкоголя в Ирак приходится на подконтрольные курдам территории.